معاون محیط‌زیست دریایی:

تالاب‌های قم در مهار گردوغبار مرکز کشور اثرگذار هستند

معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به معضل جدی گردوغبار در مرکز کشور گفت: تالاب‌های قم در مهار این گرد و غبارها نقش تأثیرگذاری دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، مجتبی ذوالجودی معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست در حاشیه بازدید از تالاب مره و دریاچه نمک قم اظهار داشت: با ازبین‌رفتن بخش عمده‌ای از تالاب‌ها و رودخانه‌های استان به‌ویژه دریاچه نمک که در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد، کانون‌های جمعیتی در مرکز کشور مورد تهدید قرار می‌گیرند.

وی گفت: تأمین حقابه‌های زیست‌محیطی استان قم یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که باید در سطح ملی و از وزارت نیرو پیگیری شود.

معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: تالاب‌های استان قم باتوجه‌به شرایط ویژه اکولوژیکی و قرارگرفتن در کریدور مهاجرت پرندگان، دارای گونه‌های غنی گیاهی و جانوری و ظرفیت‌های عظیم زیست‌محیطی هستند که باید هرچه بیشتر موردتوجه قرار گیرند.

ذوالجودی در پایان بازدیدش، اجرای هرگونه طرح و پروژه صنعتی و معدنی در دریاچه نمک قم را منوط به صدور مجوزهای لازم از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست عنوان کرد و گفت: باتوجه‌به حساسیت و شکنندگی این زیستگاه ارزشمند، ضمن تخصیص اعتبارات لازم باید برنامه جامع برای حفاظت حداکثری از آن تهیه و تدوین شود.

دریاچه نمک در ناحیه شرقی استان قم و حدفاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگ‌ترین دریاچه فصلی و فرا شور کشور است که حدود ۲۰۰ هزار هکتار وسعت داشته و یک‌سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته که دارای ساختار زمین‌شناختی کم‌نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.

استان قم دارای ۶ تالاب فصلی و دائمی شامل «حوض‌سلطان»، «مره»، «بهشت معصومه»، «کوه نمک»، «غدیر» و «دریاچه نمک» است که در مجموع با وسعت حدود ۱۰۰ هزار هکتار، حدود ۱۰ درصد از وسعت جغرافیایی استان را تشکیل داده و بر همین اساس یکی از تالابی‌ترین استان‌های کشور و دارای ظرفیت‌های عظیم زیست‌محیطی است.

این تالاب‌ها باتوجه‌به شرایط ویژه اکولوژیکی و زمین‌شناختی و قرارگرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان، دارای محیط‌زیست غنی گیاهی و جانوری است.
انتهای پیام/


منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست قم
http://qomefarda.ir/46045
اخبار مرتبط

نظرات شما