رکورد ۱۰ساله ذخیره‌سازی گاز شکسته شد؛

افزایش ۷۰درصدی ناوگان حفاری درمیدان‌های مشترک

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، از شکستن رکورد ۱۰ساله ذخیره‌سازی گاز در ۸ماهه ابتدایی امسال خبر داد و گفت: حدود ۳ میلیارد مترمکعب گاز ذخیره شده در مخازن گازی، زمستان امسال وارد مدار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی « قم فردا » محسن خجسته مهر در ابتدای جلسه هفتگی هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، ضمن قدردانی از حضور رئیس‌جمهوری در مجموعه وزارت نفت و تلاش‌های وزیر نفت برای فراهم‌سازی شرایط حضور رئیس دولت، گفت: حضور رئیس‌جمهوری برای دومین بار در سطح مجموعه وزارت نفت و بازدید ایشان از مرکز پالایش و مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران، باعث امیدواری و دلگرمی مجموعه صنعت نفت و شرکت ملی نفت ایران بوده و مبین نقش محوری صنعت نفت، در رشد اقتصادی کشور است.

 وی در ادامه به تشریح موارد مطرح شده در بازدید هفته گذشته رئیس‌جمهوری از وزارت نفت اشاره کرد و گفت: ذخیره‌سازی حدود ۳ میلیارد مترمکعب گاز در مخازن گازی سراجه و شوریجه، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات استراتژیک انجام شده در مجموعه شرکت ملی نفت ایران، به اطلاع رئیس‌جمهوری رسانده شد که باتوجه‌به دغدغه تأمین گاز در زمستان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 خجسته مهر دستیابی به این رکورد را نشانه‌ای از مدیریت مناسب مصرف در مقایسه با گذشته اعلام و اظهار امیدواری کرد که با تداوم روند کنونی، بخشی از مشکلات مربوط به کمبود گاز در زمستان رفع شود.

 معاون وزیر نفت همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر امکان ذخیره‌سازی گاز تنها در دو میدان سراجه و شوریجه امکان‌پذیر است، گفت: در جلسه دیدار با رئیس دولت، برنامه شرکت ملی نفت ایران برای انجام مطالعات و حفاری در چند میدان و موقعیت جدید مطرح شد و مقرر شد تا امکان‌سنجی برای انجام برنامه توسعه‌ای این میدان‌ها در حوزه ذخیره گازی در آینده‌ای نزدیک، انجام شود.

 افزایش تولید نفت و جهش اقتصادی کشور

 خجسته مهر افزود: در جلسه مشترک با رئیس‌جمهوری، همچنین گزارش مبسوطی از اقدامات و موفقیت‌های شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم مطرح شد و بر این نکته تأکید شد که تحقق کلیه برنامه‌های افزایش تولید نفت و گاز، در مسیر افزایش درآمدزایی کشور و رشد اقتصادی بوده است.

 وی ادامه داد: بر اساس آمار بانک مرکزی و همچنین مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در سه‌ماهه اول امسال ۱۹ و نیم درصد است که نسبت به دوره‌های گذشته بالاترین رشد را نشان می‌دهد.

 معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه از ابتدای دولت سیزدهم حدود ۱.۳ میلیون بشکه به تولید نفت کشور اضافه شده است، یادآور شد: این حجم از افزایش تولید، مبین رشد ۶۰ درصدی تولید نفت در این دولت است.

 مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: بخشی از این افزایش تولید، از میدان‌های مشترک صورت‌گرفته است و در مجموع اقدامات خوبی در خصوص توسعه این میدان‌ها انجام شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به تولیدی کردن ۶۰ حلقه چاه جدید در میدان آزادگان جنوبی و افزایش ۷۰ درصدی ناوگان حفاری در میدان‌های مشترک اشاره کرد.

 وی تأکید کرد که اولویت توسعه‌ای شرکت ملی نفت ایران، در حوزه توسعه میدان‌های مشترک نفتی و گازی است.

 خجسته مهر ادامه داد: تشریح عملکرد شرکت ملی نفت ایران در حوزه صادرات و وصول مطالبات که به افزایش درآمد کشور انجامیده است، از دیگر مواردی است که به استحضار رئیس‌جمهوری رسیده است.

 تأکید رئیس‌جمهوری بر رفع موانع و کوتاه‌کردن زمان فعالیت‌های توسعه‌ای و تولیدی

 خجسته مهر در ادامه به تأکید رئیس‌جمهوری دولت سیزدهم در خصوص لزوم رفع موانع از طریق مجاری قانونی اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهوری تأکید داشتند که در مسیر چابک‌سازی فعالیت‌های انجام شده در شرکت ملی نفت ایران، حداکثر تلاش ممکن برای رفع موانع موجود، از جمله موارد مربوط به تسهیل سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت و گاز، انجام شود.

 وی ادامه داد: یکی دیگر از موارد مورد تأکید شخص رئیس‌جمهور، کوتاه‌سازی زمان انعقاد قراردادهای توسعه‌ای این شرکت بود که باتوجه‌به بحث سرمایه بر و زمان بر بودن طرح‌های توسعه‌ای و درآمدزایی بالای آن‌ها، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 معاون وزیر نفت، با بیان اینکه رئیس‌جمهوری تأکید ویژه‌ای نیز بر لزوم انجام فعالیت‌ها در چارچوب صیانت از محیط‌زیست داشته است، گفت: جمع‌آوری گازهای مشعل پالایشگاه‌های گازی و پتروشیمی‌ها به همراه گازهای همراه نفت، از جمله موارد مورد تأکید رئیس‌جمهوری بوده است و ایشان با وجود قدردانی از تلاش‌های صورت‌گرفته دراین‌خصوص اذعان داشته‌اند که لازم است تا این موارد در اولویت فعالیت‌های وزارت نفت قرار گیرد.

 رصد لحظه‌ای فعالیت‌های بالادستی نفت و گاز

 مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به بازدید رئیس‌جمهوری از مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: هدف از این بازدید، تشریح اقدامات صورت‌گرفته در خصوص نظارت لحظه‌ای بر کلیه فعالیت‌های زنجیره بالادستی صنعت نفت بوده است که به‌منظور احراز شفافیت از عملکرد بخش‌های مختلف شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود.

 وی اضافه کرد: این نظارت برخط، شامل کلیه فعالیت‌های مربوط به اکتشاف، توسعه، تولید، انتقال، توزیع و صادرات نفت و گاز است.

 خجسته مهر تأکید کرد: در این جلسه، تمامی زحمات کارکنان خدوم شرکت ملی نفت ایران در کلیه شرکت‌های فرعی و مدیریت‌های ستادی، به استحضار رئیس‌جمهوری رسید و وعده دادیم تا رسیدن به افق مطلوب، از هیچ کوششی دریغ نکرده و به فعالیت جهادی در صنعت نفت ادامه خواهیم داد.

 وی افزود: در این دیدار، رئیس‌جمهوری نیز از فعالیت‌های صورت‌گرفته توسط کارکنان شرکت ملی نفت ایران در بخش‌های مختلف دریایی و خشکی، قدردانی کردند و اینجانب نیز به نیابت از ایشان، مراتب درود و سپاس ویژه از زحمات کارکنان شرکت ملی نفت ایران را ابلاغ می‌کنم.
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/46281
اخبار مرتبط

نظرات شما