مدیرکل گمرکات قم:

انتقال کالا از خطوط ریلی تحولی بزرگ در صادرات قم است

مدیرکل گمرکات قم گفت: فعال‌سازی خط راه‌آهن گمرکات قم و انتقال کالاهای صادراتی از خطوط ریلی تحولی بزرگ در حوزه صادرات استان به شمار می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی « قم فردا » به نقل از خبرگزاری ایرنا، اسفندیار دریکوندی بیان داشت: در همین ارتباط هفته گذشته ۵۰ واگن کالای صادراتی به وزن یک هزار تُن و ارزش ۵۰۰ هزار دلار از محل گمرک استان قم با استفاده از شبکه ریلی به مرزهای کشور جهت صادرات به کشورهای مختلف انتقال یافت.
وی با اشاره به اینکه شبکه ریلی در گمرک قم از قبل وجود داشت؛ اما اکنون فعال شده و از این به بعد ما به‌صورت هفتگی از این طریق صادرات خواهیم داشت، ‌ افزود: این روش صادرات با همکاری اداره کل راه‌آهن قم و شرکت انبارهای عمومی به‌صورت مستمر ادامه خواهد یافت و در همین هفته جاری نیز محموله بزرگی با استفاده از خطوط ریلی از قم صادر می‌شود.
مدیرکل گمرکات قم با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه، بیش از ۱۶۲ هزار تُن کالا در قالب چهارهزار و ۳۶۹ اظهارنامه و به‌ ارزش ۱۶۲ میلیون و ۲۱۶ هزار و ۷۵۸ دلار از گمرکات این استان به کشورهای مختلف جهان صادر شد، ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی قم به ۳۳ کشور در مناطق مختلف جهان ارسال شده است.
وی با اشاره به تنوع بالای کالاهای صادراتی قم، افزود: بر همین اساس طی مدت یاد شده، ۳۴ نوع کالا عمده کالاهای صادراتی این استان را تشکیل داده‌اند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از سرب، انواع گرانول، ‌ کفش و صندل، میل‌گرد آج‌دار، ‌ الیاف پلی‌استر، پلاستیک دسته‌دار، ‌ شیرخشک صنعتی، تخم‌مرغ و همچنین لوازم‌خانگی ازجمله ماشین لباسشویی و یخچال بوده است.
دریکوندی در ادامه سخنان خود به برگزاری نشست تخصصی به‌منظور توسعه تعاملات و همکاری‌های آموزشی و پژوهشی بین گمرک، ستاد همکاری حوزه علمیه و ‌وزارت اقتصاد در گمرک قم طی روزهای گذشته اشاره کرد و گفت: در این نشست فاطمه اعتماد مقدم مدیرکل مرکز آموزش، تحقیقات و ظرفیت‌سازی گمرک ایران به تشریح برنامه‌های مرتبط با چگونگی همکاری‌های پژوهشی، آموزشی در خصوص بررسی مصادیق اقتصاد اسلامی در حوزه تجاری و همچنین بررسی چگونگی تعریف و رویکردهای مرتبط با ایجاد انسجام بین ارکان سه‌گانه علوم دانشگاهی، اصول اجرایی و مبانی اسلامی پرداخت و شکل‌گیری روند فعالیت ارزشمند بین گمرک ایران، حوزه و وزارت اقتصاد را بسیار مهم و اثربخش عنوان کرد.
گفتنی است این کارگروه تاکنون با برگزاری نشست‌های مختلف سازوکارهای اولیه در خصوص چگونگی تدوین نقشه مسیر و سیاست‌های عملیاتی را مشخص کردند و در حال حاضر با حضور کارگروه عالی گمرک در نظر است تا توافقات لازم به‌منظور عملیاتی نمودن موارد مدنظر انجام گیرد.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/46341
اخبار مرتبط

نظرات شما