رئیس مرکز بهداشت قم:

۳۰ درصد مردم قم فشارخون بالا دارند

رئیس مرکز بهداشت قم با تأکید بر اینکه شاخص بیماری‌های غیرواگیر در قم نگران‌کننده است، گفت: ۳۰ درصد مردم این استان درگیر فشارخون بالا و ۱۴.۵ درصد نیز مبتلا به دیابت هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا»   مجید اصغری افزود: در راستای کاهش تعداد افراد به این دو بیماری طرح سراسری غربالگری سلامت خانواده در قم اجرایی شد.

 وی اضافه کرد: در قالب این طرح به‌ازای هر یک هزار و ۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت و به‌ازای هر سه هزار نفر یک پزشک در نظر گرفته شده است.

 رئیس مرکز بهداشت قم یادآور شد: طرح غربالگری سلامت خانواده در حال حاضر برای حدود ۲۰۰ هزار نفر از جامعه هدف این استان در محلات مختلف در حال اجراست.

پیشگیری از هپاتیت C در اولویت مرکز بهداشت قم

 وی همچنین گفت: درمان بیماری هپاتیت C نیز به‌عنوان یکی از طرح‌های مهم درمانی در سطح دانشگاه علوم پزشکی قم دنبال می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: برای کاهش هزینه‌های درمان این بیماری طرحی در دانشگاه علوم پزشکی قم دنبال می‌شود تا ویزیت و تشخیص آزمایش برای این افراد صرفاً توسط متخصصان گوارش انجام بگیرد تا از انجام آزمایش‌های غیرضروری که برای بیماران هزینه‌ساز است، جلوگیری شود.

 اصغری گفت: بیماری هپاتیت C با یک میلیون تومان هزینه اولیه قابل‌پیشگیری و مدیریت است درحالی‌که هزینه درمان آن افزون بر ۱۰۰ میلیون تومان است.

 هپاتیت سی نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. ویروس هپاتیت سی (HCV)علت این بیماری است. هپاتیت سی اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می‌شود.

 طبق آخرین برآوردها، جمعیت استان قم یک‌میلیونی و ۴۳۵ هزار نفر است.

 جمعیت شهری استان قم یک‌میلیونی و ۳۷۵ هزار نفر معادل ۹۵.۸ درصد و جمعیت روستایی نیز ۶۰ هزار نفر معادل ۴.۲ درصد جمعیت کل استان است.

 جمعیت زنان استان قم ۷۰۹ هزار معادل ۴۹.۴ درصد و جمعیت مردان نیز ۷۲۶ هزار معادل ۵۰.۶ درصد جمعیت این استان را تشکیل داده‌اند.انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/46368
اخبار مرتبط

نظرات شما