قیمت دلار به‌ زودی کاهش می‌یابد؛

نوسانات اخیر بازار ارز دلایل اقتصادی ندارد

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان این که نوسانات اخیر بازار ارز ناشی از مسائل سیاسی و تحولات منطقه‌ای بوده و فاقد دلایل اقتصادی است گفت: مانند تجارب قبلی قیمت‌ها بعد از مدت کوتاهی به روال قبلی خود بازمی‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» علیرضا سلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این روزها شاهد اتفاقات و حوادث متعدد امنیتی در سراسر منطقه هستیم که این حوادث تبعاتی را در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی به همراه داشته است، اظهار کرد: واقعیت این است که بازار ارز و اقتصاد کشور ما در طول روزها و هفته‌های گذشته کمترین اثرپذیری را از حوادث نظامی و امنیتی منطقه اعم از یمن و سوریه و پاکستان و... داشته درحالی‌که در دوره‌های گذشته با رخ‌دادن چنین مسائلی شاهد جهش شدید نرخ‌ها بوده‌ایم.

وی اظهار کرد: بازار ارز کشور ما در یک سال گذشته برخلاف پیش‌بینی‌های عجیب عده‌ای ذی‌نفع، شرایط با ثباتی را پشت سر گذاشته که این ثبات نتیجه مدیریت صحیح و تلاش مؤثر بانک مرکزی است.

عضو هیات رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: این مدیریت صحیح باعث شده، تا امروز که ما در منطقه با اتفاقات و حوادث امنیتی مختلفی مواجه هستیم کمترین اثر را بر اقتصاد کشورمان شاهد باشیم به‌نحوی‌که نرخ ارز در بازار آزاد تنها حدود ۷ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.
 
سلیمی افزود: در واقع علی‌رغم تحولات خاصی که در منطقه به وجود آمد و در بازارهای جهانی نیز اثرگذار بود؛ اما افزایش قیمت ارز در کشور ما با تمام حساسیت‌ها، به میزان اندکی بود که این نشان‌دهنده ثبات بازار ارز و مدیریت و کنترل بازارساز است.
 
وی گفت: واقعیت این است که اگر اقتصاد بسیاری از کشورها در این شرایط قرار گیرد ممکن است دچار تلاطم و نوساناتی بیش از این‌ها شود؛ اما باتوجه‌به سیاست‌ها و اقدامات بانک مرکزی خوشبختانه شاهد جهش شدید نرخ پس از بحران‌های منطقه و جهان نبوده‌ایم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس در پایان تأکید کرد: باتوجه‌به اینکه نوسانات اندک بازار ارز ناشی از مسائل سیاسی و تحولات منطقه‌ای بوده و فاقد دلایل اقتصادی است، مانند تجارب قبلی همچون طوفان‌الاقصی قیمت‌ها بعد از مدت کوتاهی به روال قبلی خود بازمی‌گردد.انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/47287
اخبار مرتبط

نظرات شما