استاندار قم:

نیروگاه خورشیدی در حاشیه آزادراه قم تهران احداث می‌شود

استاندار قم گفت: مطالعات برای احداث نیروگاه خورشیدی در اراضی حاشیه آزادراه قم تهران ظرف یک ماه آینده انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری صداوسیما، سید محمد آقامیری، استاندار قم در جلسه بررسی مشکلات احداث نیروگاه خورشیدی با اعلام خبر احداث این نیروگاه در حاشیه آزادراه قم تهران گفت: این نیروگاه در زمینی به مساحت ۳۳۷ هکتار در کیلومتر ۲۵ آزادراه قم - تهران با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث می‌شود. 
وی گفت: با اجرای این طرح در فاز نخست و تا پیش از فصل گرما و رسیدن به اوج مصرف برق، ۲۲۰ مگاوات برق از نیروی خورشیدی تولید می‌شود.
آقامیری با بیان اینکه استان قم هیچ‌گونه محدودیتی در واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران ندارد، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران نباید پشت در‌های بسته مدیران معطل بماند و تمامی نهاد‌ها و دستگاه‌ها باید از سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف حمایت کنند.
استاندار قم بر خوداتکایی سرمایه‌گذاران تأکید کرد و گفت: سرمایه‌گذاران نیز موظف هستند در قبال ارائه خدمات استان، طرح‌ها را بر اساس زمان‌بندی اعلام شده به اتمام برساند و نباید تنها به تسهیلات پرداختی بانک‌ها اتکا کند چرا که در این صورت طرح‌های نیمه، نیمه‌تمام خواهد ماند.
آقامیری در ادامه به تعداد روز‌های آفتابی در استان قم اشاره کرد و گفت: ما در قم بیش از ۳۰۰ روز آفتابی داریم که ظرفیت بسیار بزرگی برای تولید انرژی در اختیار ما قرار داده و باید به بهترین نحو از آن بهره‌مند شویم.
قره‌گوزلو، نماینده وزارت نیرو نیز در این جلسه به موضوع ناترازی تولید و مصرف برق در کشور پرداخت و گفت: در سال جاری ما با ۱۰ هزار مگاوات ناترازی در مصرف و تولید برق مواجه بودیم که با جابه‌جایی مصارف در بخش خانگی، صنعت و کشاورزی، دوران اوج مصرف برق را پشت سر گذاشتیم.
وی گفت: سال آینده احتمالاً ۱۴ تا ۱۵ هزار مگاوات تولید و مصرف برق خواهیم داشت و به‌منظور جبران این کمبود، دولت به دنبال ایجاد نیروگاه‌های پاک در سطح کشور است.
وی از طرح ویژه دولت برای تولید ۴۵۰۰ مگاوات برق خورشیدی خبر داد و گفت: صنایعی که مصرف برقشان بالاتر از یک مگاوات است باید سالانه یک درصد از انرژی مصرفی خود را از انرژی‌های پاک تأمین کنند و هر سال یک درصد به این حجم اضافه نمایند.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/47506
اخبار مرتبط

نظرات شما