با وجود تحریم ها اقتصاد کشور باز است؛

هدف بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است، گفت: باوجود تحریم‌ها اقتصاد باز در کشور داریم و سهم صادرات و واردات عدد بزرگی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی در اختتامیه دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، در خصوص حکمرانی ارزی اظهار داشت: وقتی درباره ارز صحبت می‌کنیم، ارز و ریال دوروی یک سکه هستند. وقتی درباره حکمرانی ارزی صحبت می‌کنیم باید درباره حکمرانی ریال هم صحبت کنیم. طبیعی است که حکمرانی ارزی را اگر دنبال می‌کنیم به‌خاطر اهمیت حکمرانی ریال است.

وی با بیان اینکه هدف بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است، گفت: باوجود تحریم‌ها اقتصاد باز در کشور داریم. سهم صادرات و واردات عدد بزرگی است؛ اقتصاد ما اقتصاد باز است و به همین دلیل نسبت به ارز حساس می‌شویم.

 فرزین با بیان اینکه قبل از تحریم‌ها روال مراودات و مبادلات مالی مشخص بود؛ ولی تحریم‌ها باعث شد نقشه تجاری تغییر کند، تصریح کرد: با تحریم، تجارت ما با غرب به شرق رفت؛ ولی مراودات مالی به شرق نرفت؛ هنوز بیشتر شعب بانکی ما در غرب هستند؛ در انگلستان سه بانک داریم درحالی‌که تجارتی نداریم؛ ولی در چین با این حجم از تجارت، بانکی نداریم. در این زمینه دچار مشکل هستیم.

 رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نقل‌وانتقال ارزی هم با تحریم‌ها تغییراتی داشت که پر هزینه و سخت‌تر شده است، افزود: برای اینکه حکمرانی ارزی کل را تقویت کنیم باید ابزارهای لازم برای نقل‌وانتقالات ارزی کشور را تقویت کنیم.

 او ضمن اشاره به اینکه باید سازوکار جدیدی را برای مراودات تجاری بعد تحریم‌ها تعیین می‌کردیم، گفت: حجم تجارت ما نزدیک به ۲۰۰ میلیارد بوده است. ولی هنوز نتوانستیم به‌اندازه‌ای که در غرب حضور تخصصی داشتیم در شرق هم باشیم.

 فرزین گفت: از ابتدایی که ما به بانک مرکزی آمدیم این سیاست را در دستور کار قرار دادیم؛ نظام رسمی مالی در منطقه نداریم و انتقال این نظام دشوار است. بخش زیادی از نیروها و شعبمان در کشورهایی هستند که هیچ مراوده‌ای نداریم، کم‌کم باید حضورمان را کم کنیم در این کشورها.

 رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش سهم کشورهای شرقی در تجارت ادامه داد: باید بتوانیم در این حوزه حضور بسیار قوی‌تری داشته باشیم؛ نهادسازی کنیم و از آن هم استفاده کنیم. در بریکس پیشنهادهایی برای روسیه داریم.

 وی افزود: در حوزه بریکس پیشنهادها مشخصی برای رشد تجارت با کشورهایی مثل روسیه، هند و چین داده‌ایم، تا به سمت یک پول مشترک و یک سازوکار نقل‌وانتقال مالی جایگزین برویم. چه اشکالی دارد که اعضای بریکس برای خود سازوکاری مثل FATF و سوئیفت داشته باشند. این پیشنهادها را مطرح کرده‌ایم و به دنبال آن هستیم.

 به گفته فرزین؛ باید تحولات اقتصادی را در بریکس دنبال کنیم، حکمرانی ارزی بدون تعامل با دنیا امکان‌پذیر نیست و باید با شرق و شریک‌های تجاری روابط مالی را توسعه دهیم. در تمام دنیا، بخش عمده‌ای از تجارت با کشورهای همسایه است، ما هم باید با کشورهای همسایه روابط تجاری و مالی را تقویت کنیم و این یکی از پیش‌نیازهای حکمرانی ارزی در کشور است.

 وی در ادامه تأکید کرد: در کشور ما دائماً کانال‌هایی نرخ سازی می‌کنند و هرچه زمان می‌گذرد تعداد این کانال‌ها افزایش می‌یابد و بعضاً مرجعیت هم دارند؛ ولی امیدواریم مرجعیت ارزها را به مرکز مبادله ارزی منتقل کنیم. هنوز با این فاصله داریم؛ ولی خسته نمی‌شویم و حتماً دنبال می‌کنیم.

 فرزین با اشاره به اینکه در کشور فضایی درست شده که هرچقدر بیشتر انتقاد کنی جذاب‌تر نشان می‌دهد، گفت: باید بتوانیم نقاط مثبت کشور را هم ببینیم، باید بتوانیم از دانش و توان تمام متخصص‌ها استفاده کنیم. در حوزه ارز چون دائماً در حال تهدید بودیم الان متخصصان خوبی در این حوزه داریم که تسلط بالایی دارند.

 او با اشاره به اینکه همین‌الان ۵۰ شعبه خارج از کشور داریم، گفت: این‌طور نیست که خودمان را محدود کرده باشیم؛ بلکه دنبال توسعه روابط بین‌الملل هستیم و نمی‌خواهیم مرز بکشیم دور کشورمان.

 رئیس‌کل بانک مرکزی به حکمرانی ریال هم اشاره و تأکید کرد: جریانی در کشورمان شکل‌گرفته که دایما در حال تضعیف حکمرانی ریال است؛ نمی‌گویم به‌عمد ولی بعضاً تمام جوانب دیده نمی‌شود و مشکل‌ساز می‌شود. رمزارزها به‌راحتی می‌توانند جایگزین پول ملی کشور بشوند؛ ولی در کشور ما بسیاری از وظایف اجتماعی و محدودیت‌ها به بانک‌ها تحمیل می‌شود و ریال تضعیف می‌شود و خیلی‌ها ترجیح می‌دهند با ارزی غیر از ریال مبادله کنند. نباید مبادله با ریال را پر هزینه کنیم.

 وی با بیان اینکه کسانی که در سیاست‌گذاری هستند باید حواسشان به ریال باشد، گفت: حکمرانی ریال بسیار بااهمیت است. ریال افشور که مطرح کردیم این‌طور است که بخشی از مبادلات با کشورهای همسایه با ریال انجام شود؛ ما در بانک مرکزی مرزبان ریال هستیم؛ معضل ما ریال است نه دلار؛ باید روی ریال متمرکز شویم. ریال امروز جایگزین پیدا کرده است؛ صنف‌ها از شمش، رمزارز و دلار استفاده می‌کنند.

 او تأکید کرد: خواهشم این است که در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌ها به ریال توجه شود؛ اگر لازم است همایش یا کمیته‌ای تشکیل شود آماده‌ایم کمک کنیم تا به راهکاری برسیم که چه‌کار کنیم ریال تضعیف نشود. باید چاره‌اندیشی انجام شود.
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/47678
اخبار مرتبط

نظرات شما