مزد منطقه‌ای مطرح نشد؛

جزئیات جلسه روز گذشته شورای‌عالی کار

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار گفت: جلسه روز گذشته شورای‌عالی کار بدون پرداخت به مسئله دستمزد به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» علیرضا میرغفاری، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار درباره برگزاری جلسه شورای‌عالی کار گفت: صورت‌جلسه روز گذشته شورای‌عالی کار اصلاح آیین‌نامه انتخاب اعضای هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف و گزارش کمیته مزد بود که مزد منطقه‌ای مطرح نشد.

وی با بیان اینکه شرایط اجرای مزد منطقه‌ای در کشور امکان‌پذیر نیست گفت: جلسه دیروز شورای‌عالی کار با بحث آئین‌نامه انتخاب اعضای هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف آغاز شد و با همین مبحث هم به‌صورت بی‌نتیجه و نیمه‌تمام به پایان رسید. در این جلسه هیچ صحبت و اظهارنظری درباره مزد منطقه‌ای صورت نگرفت؛ به نظر می‌رسد آقایان دغدغه مزد کارگران را ندارند.

 میرغفاری با اشاره به عقب‌ماندگی مزدی کارگران گفت: باتوجه‌به بند یک ماده ۴۱ قانون کار، نرخ تورم یکی از شاخص‌های لحاظ شده در حقوق و دستمزد بوده که هر ساله در نهایت با چانه‌زنی مشخص می‌شود؛ اما قید سبد معیشت برای تعیین دستمزد لازم است که متأسفانه در سال‌های گذشته همواره میزان دستمزد از سبد معیشت کمتر بوده است.

 میرغفاری با تأکید بر اینکه سبد معیشت ملی باید به‌گونه‌ای بیرون آید که هم برای جامعه قابل‌پذیرش باشد و هم جبران مافات گذشته کند، گفت: عزم جدی امسال، احقاق حق ازدست‌رفته کارگران در سال‌های پیش است.

 وی بیان کرد: دولت نقش بسیار مهمی در افزایش حقوق کارگران دارد. این اقدامات ممکن است شامل تعیین حداقل دستمزد، اصلاح قوانین کاری، تنظیم سیاست‌های مالی و اقتصادی، تشویق به تشکیل اتحادیه‌های کارگری و مذاکرات مشترک، و ایجاد سازوکارهای حل اختلاف بین کارفرما و کارگر باشد.
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/47707
اخبار مرتبط

نظرات شما