استاندار قم:

بانک‌های قم بر مصرف تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی نظارت کنند

استاندار قم با انتقاد از عملکرد بانک‌های این استان در نظارت بر نحوه مصرف تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی صنعتی گفت: بانک‌ها باید به هر واحد تولیدی که تسهیلات پرداخت می‌کنند، از آن تعهد بگیرند که پول دریافتی را فقط در تولید هزینه کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» سید محمد آقامیری عصر چهارشنبه در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان در تالار امام جواد (ع) استانداری طی سخنانی نیروی کار و سرمایه را ۲ عامل مهم و تأثیرگذار در رونق تولید عنوان کرد و افزود: سرمایه و ظرفیتی که برای تولید وجود دارد، باید با نیروی کار متناسب باشد.

 این مقام ارشد اجرایی در استان همچنین تأثیر مثبت ورود مستقیم پول و سرمایه به تولید را مورد اشاره قرارداد و گفت: به‌رغم تزریق نقدینگی به بازار مسکن قم، تورم کاهش‌یافته، و قیمت مسکن نیز سیر نزولی در پیش گرفته است.

 استاندار قم با یادآوری اینکه برای تولید مسکن در این استان بالغ بر ۵۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده گفت: اگر این مبلغ در بازارهای دیگر مانند طلا و خودرو هزینه می‌شد، بدون تردید شاهد افزایش نرخ تورم بودیم.

 وی با بیان اینکه متأسفانه برخی، این تفکر که باید پول مستقیماً وارد تولید شود را قبول ندارند خاطرنشان کرد: اگر پول به چرخه تولید سرازیر شود، نه‌تنها تورم ایجاد نمی‌شود؛ بلکه کاهش تورم را نیز خواهیم داشت.

 استاندار قم تأکید کرد: هدف اصلی ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی صنعتی، بالارفتن میزان تولید است، اینکه فقط به حفظ یک واحد تولیدی فکر کنیم، فایده‌ای برای اقتصاد کشور ندارد.

 وی در بخشی از سخنان خود، عملکرد بانک‌های استان در نظارت بر نحوه مصرف تسهیلات پرداختی را مورد انتقاد قرارداد و بیان داشت: بانک‌ها به هر واحد تولیدی تسهیلات پرداخت می‌کنند، باید از آن تعهد بگیرند که پول دریافتی را فقط در تولید هزینه کند.

 وی یادآور شد: سال ۸۶ با تلاش‌های صورت‌گرفته، یک کانون و تشکیلاتی برای نظارت بر چگونگی هزینه‌شدن تسهیلات بانکی به وجود آمد، ولی اکنون هیچ‌کدام از بانک‌های کشور با آن قرارداد نمی‌بندند.

 آقامیری همچنین با ذکر اینکه استانداری از تولیدکنندگانی که با صداقت فعالیت می‌کنند حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد گفت: اگر تولیدکننده‌ای تسهیلات را برای کاری غیر از تولید، هزینه کند، بانک پرداخت‌کننده تسهیلات، در انجام این تخلف، سهم دارد.

 استاندار قم با بیان اینکه نباید به بهانه حمایت از تولید از بازرسی و نظارت بر آن غافل شویم تصریح کرد: به شرطی که تولید محلی برای فرار مالیاتی و پول‌شویی نباشد، از آن حمایت می‌کنیم.

 استاندار قم خاطرنشان کرد: در بسیاری از شرکت‌های تولیدی که تسهیلاتی را پرداخت کردند، پول به‌جای هزینه‌شدن در تولید، برای ساخت مسکن به خارج از کشور انتقال پیدا کرده است.

 بخشی از تسهیلات رونق تولید قم به صنعت چوب منتقل می‌شود

 مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم نیز ظرفیت‌های موجود در حوزه مبلمان و صنایع چوب این استان را موردتوجه قرارداد و گفت: ما می‌خواهیم بخشی از تسهیلات رونق تولید را به صنعت چوب منتقل کنیم.

 عباس شیرمحمدی همچنین تأکید کرد: علت آنکه، صنعت چوب در استان، با وجود ظرفیت‌های فراوان، هنوز رشد لازم را پیدا نکرده است، استفاده فعالان این صنعت از روش‌های سنتی برای تولید و دریافت‌نکردن تسهیلات است.

وی در ادامه اظهار کرد: جلسه‌هایی مستمری را برگزار کرده‌ایم و درصدد هستیم تا صنعت چوب استان را به‌سوی بهره‌گیری از تسهیلات رونق تولید تشویق نماییم، تا در این صنعت به جایگاه واقعی برسیم.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/47719
اخبار مرتبط

نظرات شما