بر اساس اعلام اتحادیه بین‌المللی مخابرات؛

ارتقای ۶ پله‌ای رتبه ایران در شاخص جهانی ارتباطات

بر اساس اعلام اتحادیه بین‌المللی مخابرات، شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، ۶ رتبه ارتقا یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» اتحادیه بین‌المللی مخابرات موسوم به ITU گزارش تازه‌ای از شاخص جهانی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) را منتشر کرد.

 بر اساس این گزارش که رتبه‌بندی از جایگاه کشورها به شمار می‌رود، جایگاه ایران از رتبه ۸۱ به ۷۵ ارتقا پیدا کرد.

 همچنین در بررسی‌های تخصصی امسال ITU از نظر میزان امتیاز در شاخص IDI یا همان توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز امتیاز ایران با افزایش ۴۷ درصدی از عدد ۵۵ به ۸۱ رسیده است.

 علاوه‌برآن مقادیر زیرشاخص‌های ضریب نفوذ مشترکین پهن‌باند همراه، درصد استفاده از اینترنت و درصد خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت در سال ۲۰۲۳ نیز به ترتیب از رشد ۱۵، ۹ و ۶ درصدی برخوردار شدند.

 بنابراین گزارش، شاخص جهانی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از معتبرترین شاخص‌های ارزیابی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که اتحادیه بین‌المللی مخابرات منتشر می‌کند.

 این شاخص به‌عنوان یک استاندارد برای اندازه‌گیری و مقایسه عملکرد توسعه مؤثر فناوری اطلاعات و ارتباطات و باهدف بهره‌مندی عمومی و حداکثری از مزایا و فرصت‌های دیجیتالی‌سازی و سنجش شکاف دیجیتالی در کشورهای مختلف به کار می‌رود.

 پیش از گزارش امسال، آخرین گزارش اتحادیه جهانی مخابرات در مورد اعلام شاخص IDI و رتبه‌بندی کشورها مربوط به سال ۲۰۱۷ بوده است که به علت فرایند بازنگری در روش و زیرشاخص‌های ارزیابی متناسب با رویکردهای تحول دیجیتال در دنیا و سنجش بهتر اثرگذاری اجتماعی و اقتصادی توسعه فاوا متوقف شده بود.
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/48123
اخبار مرتبط

نظرات شما