مدیرکل محیط‌زیست قم خبر داد؛

هشدار محیط‌زیست قم نسبت به رهاشدگی پسماندهای ساختمانی

مدیرکل محیط‌زیست قم با هشدار نسبت به رهاشدگی پسماندهای ساختمانی، در این استان گفت: علاوه بر آلودگی‌های زیست‌محیطی این پسماندها، آتش‌زدن آنها نیز ترکیبات بسیار سمی و خطرناکی را وارد محیط‌زیست می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» محمدحسین بازگیر افزود: بازدیدهای میدانی و بررسی‌های زیست‌محیطی حاکی از این است که بسیاری از کارگاه‌ها و پیمانکاران، پسماندهای ساختمانی و زباله‌های خود را در محیط‌زیست رها می‌کنند.

 وی با اشاره به آتش‌زدن برخی از پسماندهای ساختمانی مانند یونولیت‌ها، گفت: به‌صورت مستمر شاهد آتش‌زدن این پسماند ساختمانی هستیم که این اقدام ترکیبات بسیار سمی و خطرناکی را به محیط‌زیست تحمیل می‌نماید.

 مدیرکل محیط‌زیست استان قم ادامه داد: همچنین دستگاه‌های حمل بتن نیز شن و ماسه در داخل اراضی ملی و محورهای منتهی به کارگاه‌ها پراکنده کرده‌اند که برای محیط‌زیست آسیب‌زا است.

 وی با تأکید بر حجم بالای شکایات مردمی از آلودگی‌های زیست‌محیطی در اجرای طرح‌های احداث مسکن، اظهار امیدواری کرد با رفع مشکلات زیست‌محیطی، اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان شتاب بیشتری بگیرد.

علاوه بر سایت‌های ۵۶۰ هکتاری ۲۷، ۲۲ و ۱۷ هکتاری در پردیسان قم که به‌صورت آپارتمانی در طرح نهضت ملی مسکن در حال احداث است، خانه‌های مسکونی در سایت‌های طایقان و پرنیان، قنوات و برخی از شهرهای اقماری به‌صورت یک‌طبقه در حال آماده‌سازی است.

سامانه نهضت ملی مسکن در استان قم بیش از ۱۴۷ هزار نفر در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد حدود ۸۵ هزار نفر حائز شرایط شناخته شدند.

 شهرک پرنیان به مساحت ۹۵۰ هکتار در فاصله ۲۱ کیلومتری پردیسان قم در محدوده روستای قلعه چم قرار دارد و به‌عنوان سایت جدید نهضت ملی مسکن ساخت خانه‌های ویلایی در آن آغاز شده است.

 در این سایت، ساخت خانه‌های یک‌طبقه حیاط‌دار ۳۰۰ مترمربعی در طرح نهضت ملی و ۲۰۰ مترمربعی برای طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پیش‌بینی شده است. در فاز نخست این شهرک هفت هزار و ۵۰۰ واحد ویلایی احداث می‌شود.

 شهرک پرنیان ظرفیت ۴۰ هزار واحد مسکونی را در خود دارد که در گام نخست در سه‌فاز ۱۷۰.۳۶۰ و ۴۱۵ هکتاری اجرایی خواهد شد که فاز اول آن به مساحت حدود ۱۷۰ هکتار طراحی و اجرا می‌شود.

 همچنین بر اساس آخرین گزارش از سامانه نهضت ملی مسکن، در شهر سلفچگان حدود سه هزار و ۸۰۰ متقاضی اقدام به نام‌نویسی کرده‌اند که از این تعداد، بالغ بر یک هزار و ۸۰۰ متقاضی حائز شرایط شناخته شده‌اند. متراژ واحدهای مسکونی ۲۰۰ متر که ۸۰ تا ۱۰۰ متر آن را بنای ساختمان تشکیل می‌دهد.

 سایت نهضت ملی مسکن اسلام‌آباد قنوات نیز واقع در هفت‌کیلومتری شهر قم، بین مبارک آباد و شهر قنوات قرار دارد و مساحت آن ۵۴۵ هکتار است.

 در این سایت بالغ بر هفت هزار و ۲۰۰ قطعه زمین مسکونی برای ساخت مسکن طراحی شده است و واحدهای مسکونی به‌مرور به‌صورت ساخت اسکلت و سفت‌کاری و یا واگذاری زمین انفرادی به متقاضیان اختصاص می‌یابد. قطعات زمین‌های سایت اسلام‌آباد قنوات به‌صورت یک‌طبقه حیاط‌دار ۲۰۰ متری طراحی شده است.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/48295
اخبار مرتبط

نظرات شما