معاون دادستان قم:

یک‌هزار و ۶۸۲ زندانی در قم مشغول کار هستند

معاون دادستان قم از اشتغال به کار یک هزار و ۶۸۲ نفر از زندانیان در این استان خبر داد و گفت: حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان در کاهش احتمال ارتکاب مجدد جرم مؤثر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» محمدمهدی رحیمی افزود: در راستای تحقق سند تحول قضایی، ساماندهی اشتغال زندانیان در چهار محور اشتغال داخل زندان، اشتغال در زندان باز، اشتغال پس از خروج و اشتغال خانواده‌های زندانیان تدوین و اجرا شده است.
وی با اشاره به اهمیت حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان گفت: در این طرح که به همت واحد نظارت بر امور زندان‌های قم تدوین و اجرا شده است، کلیه زندانیان برای استفاده از امتیازات قانونی باید مشغول آموزش دوره‌های فنی و حرفه‌ای، فعالیت در کارگاه‌ها و اشتغال به کار باشند.
وی با اشاره به اینکه در بخش اشتغال زندان باز، زندانیانی که مدت حبس پیش‌بینی‌شده در قانون را تحمل کرده و دارای شرایط ویژه به لحاظ سابقه اشتغال در زندان، امور فرهنگی و حسن اخلاق و عملکرد باشند با تأیید مقام قضایی در شرکت‌ها و کارگاه‌های طرف قرارداد با انجمن حمایت از زندانیان و بنیاد تعاون مشغول به کار می‌گردند و دستمزدی که طبق ضوابط اداره کار دریافت می‌کنند به خانواده زندانیان و یا برای اخذ رضایت و رد مال شکات پرداخت می‌شود.
سرپرست اجرای احکام کیفری دادسرای قم گفت: سال گذشته یک هزار و ۱۹۳ زندانی در کارگاه‌های داخل زندان و ۴۸۹ زندانی در زندان‌های باز خارج از زندان مشغول به کار بوده‌اند.
وی با اشاره به اینکه اشتغال پس از خروج زندانیانی که از زندان آزاد می‌شوند از دی‌ماه سال ۱۴۰۱ عملیاتی شده است گفت: هم اکنون ۴۰ نفر از زندانیان آزاد شده، به شرکت‌های طرف حساب با انجمن حمایت از زندانیان و یا بنیاد تعاون معرفی و مشغول به کار شده‌اند.
وی اشتغال خانواده‌های زندانیان را نیز از طرح‌های در دست اقدام واحد نظارت بر زندان‌های قم جهت تقویت بنیه مالی خانواده‌های زندانیان و اشتغال خانواده‌های آنها عنوان و ابراز امیدواری کرد: در سال جدید بتوان با استفاده از ظرفیت اماکن مقدس مثل بقاع متبرکه و مساجد و با استفاده از ظرفیت شرکت‌های خصوصی نسبت به حرفه‌آموزی و اشتغال خانواده‌های زندانیان اقدامات مؤثری انجام شـود.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/48393
اخبار مرتبط

نظرات شما