معاون اداره کل انتقال خون قم خبر داد:

کسب رتبه سوم قم در شاخص اهدای خون مستمر

معاون اداره کل انتقال خون قم گفت: سال گذشته، این استان در شاخص اهدای خون مستمر توانست رتبه سوم را در سطح کشور کسب کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، علیرضا کبیری افزود: یکی از شاخص‌های ایمنی و سلامت خون، شاخص اهدای خون مستمر است؛ اهدای مستمر به اهداکننده‌ای گفته می‌شود که در طول سال حداقل ۲ بار اهدای خون داشته باشد.
وی اضافه کرد: این شاخص در اداره کل انتقال خون قم در سال گذشته ۶۳ درصد بود؛ یعنی ۶۳ درصد اهداکنندگان خون حداقل ۲ بار در سال اهدای خون داشتند.
وی ادامه داد: شاخص فوق از میانگین کشوری بسیار بالاتر بود و در ارزیابی‌ها قم در رتبه سوم کشور قرار گرفت.
کبیری بیان کرد: اداره کل انتقال خون قم علاوه بر این‌که تأمین‌کننده نیاز خون و فرآورده‌های خونی در مراکز درمانی این استان است، برای جلوگیری از کمبودهای خونی در کشور اقدام به ارسال خون و فرآورده‌های آن به سایر استان‌ها می‌نماید.
سال گذشته ۱۱ هزار و ۷۷۸ واحد خونی نیز به شبکه خون‌رسانی کشور ارسال شد که ۱۲.۵ درصد بیشتر از سال ۱۴۰۱ و ۴.۶ درصد نیز بالاتر از تعهد استان قم بوده است.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۱۲ هزار واحد خون در قالب شبکه خون‌رسانی کشوری به استان‌های متقاضی که با کمبود نسبی مواجه بودند، ارسال شد که با این اقدام استان قم در جایگاه سوم کشوری قرار گرفت.
وی با بیان این‌که خون ماده حیاتی است که تاکنون هیچ ماده مصنوعی جایگزین آن توسط بشر اختراع نشده، تصریح کرد: برای تأمین این ماده حیاتی وابسته به انسان‌های خیر و انسان‌دوستی هستیم که با اهدای خون، یاری‌رسان ما در تأمین خون و فرآورده‌های خونی برای بیماران نیازمند هستند.
معاون اداره کل انتقال خون قم، همچنین از کلیه داوطلبان اهداکننده خون که در سال گذشته با اهدای خون یاری‌رسان این اداره کل در تأمین این ماده حیاتی بیماران نیازمند بودند، تشکر کرد.
در حال حاضر امکان اهدای خون در ۲ مرکز حضرت روح‌الله واقع در میدان معلم قم و پایگاه مرکزی سازمان به‌صورت روزانه میسر است.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48429
اخبار مرتبط

نظرات شما