مرجع تقلید شیعیان:

هزینه سفر حج بسیار سنگین است

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر ضرورت حل مشکلات پیرامون سفر حج گفت: هزینه این سفر عبادی بسیار سنگین است و باعث شده کسانی که سالیان طولانی در نوبت بوده‌اند، اکنون از استطاعت خارج شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری صداوسیما، آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و رئیس سازمان حج و زیارت، مشکلات حج را زیاد ولی قابل‌حل دانست و گفت: حج سفر بسیار پربرکتی است، اما متأسفانه سال‌به‌سال مشکل‌تر می‌شود که لازم است باتدبیر مشکلات را برطرف کرد.
معظم له یکی از مشکلات را طولانی‌شدن سفر حج عنوان کرد و افزود: طولانی‌شدن سفر حج تا چهل روز و یا بیشتر باعث بروز مشکلاتی می‌شود که باید به آن توجه کرد.
وی با تأکید بر کاهش هزینه‌های حج، اظهار کرد: هزینه سفر حج بسیار سنگین شده و این مسئله باعث شده کسانی که سالیان طولانی در نوبت بوده‌اند، اکنون به علت گرانی متأسفانه از استطاعت خارج شده و نتوانند به حج مشرف شوند.
آیت‌الله مکارم شیرازی فلسفه حضور بعثه‌های مراجع عظام تقلید در حج را خدمت‌رسانی به حجاج دانسته و تصریح کرد: چنانچه بعثه‌های مراجع نباشند، حاجیان در مناسک حج دچار مشکل می‌شوند، لذا شایسته است زمینۀ حضور آنان تسهیل شود.
وی با تأکید بر انتخاب روحانیون آموزش‌دیده برای کاروان‌ها، بیان کرد: روحانیون کاروان‌ها وظیفه راهنمایی و آموزش معارف و مناسک حج را بر عهده دارند و باید برای این امر توانا باشند و حجاج را به‌درستی راهنمایی کنند.
در ابتدای این دیدار نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان حج و زیارت، گزارشی از اقدامات صورت‌گرفته برای حج ۱۴۰۳ ارائه کردند.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48446
اخبار مرتبط

نظرات شما