مدیرکل مدیریت بحران قم مطرح کرد:  

قطع حقابه و تغییر اقلیم عامل اصلی ریزگرد در قم

مدیرکل مدیریت بحران استان قم گفت: تغییرات اقلیمی و نبود تخصیص حقابه‌های زیست‌محیطی مهم‌ترین عامل تولید و خیزش ریزگرد در برخی از روزهای سال در این استان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» محسن اوروجی به مناسبت هفته زمین پاک افزود: با وجود همه اقدام‌های انجام شده طی سال‌های گذشته هنوز سرعت پیشروی کویر و بیابان در قم بیشتر از اقدام‌های انجام شده در راستای احیای بیابان‌ها است.

 وی با اشاره به برخی از اقدام‌های انجام شده در خصوص احیای عرصه‌های بیابانی گفت: طی یک سال گذشته در یک هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دشت سراجه قم عملیات درختکاری انجام شده و در اراضی محدوده کوه نمک و حسین‌آباد میش مست نیز اقدام‌های مشابهی صورت‌گرفته است.

 مدیرکل مدیریت بحران استان قم ادامه داد: برای حفظ منابع آبی و جلوگیری از توسعه بیابان طرح‌های آبخیزداری در تمامی روستاهای بخش خلسجتان و جعفرآباد عملیاتی شده و در بالادست شهرک پردیسان نیز طرح‌های مشابهی جهت جلوگیری از وقوع سیلاب و افزایش ورودی چاه‌ها صورت‌گرفته است.

 وضعیت بحرانی زیست‌محیطی در منطقه سراجه

 اوروجی خاطرنشان کرد: در یک نگاه کلی می‌توان قطع حقابه‌های زیست‌محیطی به‌ویژه رودخانه قره‌چای، برداشت بی‌رویه چاه‌های مجاز از منابع آب زیرزمینی و تغییر الگوی بارش و کاهش نزولات آسمانی را از عوامل اصلی در توسعه بیابان و کویر در قم نام برد.

 وی اضافه کرد: در حالی هم اینک در برخی نقاط دشت مسیله قم شاهد فرونشست زمین هستیم که تا چند دهه گذشته در این اراضی، کشاورزی انجام می‌شد.

 وی عنوان کرد: به‌خاطر چرای بی‌رویه دام در کنار تغییر الگوی کشت و قطع حقابه‌ها، هم اینک شاهد وضعیتی بحرانی در منطقه سراجه هستیم و این منطقه به یکی از اصلی‌ترین نقاط در تولید ریزگرد تبدیل شده است.

 روستای سراجه، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان قم است، این روستا در شهر قنوات قرار دارد.

 دوم تا هشتم اردیبهشت‌ماه به‌عنوان هفته زمین پاک در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/48486
اخبار مرتبط

نظرات شما