مدیرکل گمرکات قم:

تجار قمی به ۲۲ کشور صادرات کالا داشتند

مدیرکل گمرکات قم گفت: بر اساس پایش انجام شده، در فروردین‌ماه سال جاری ۲۲ کشور در نقاط مختلف جهان، مقصد کالاهای صادراتی فعالان اقتصادی استان قم بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» اسفندیار دریکوندی ضمن اشاره به تنوع بالای کالاهای صادراتی استان، بیان داشت: در همین رابطه کشورهای عراق، پاکستان، آذربایجان، افغانستان، روسیه، امارات، گرجستان، هند، چین و ازبکستان عمده کشورهای هدف صادراتی استان قم بوده است.

 وی افزود: در این مدت بیش از ۳۰ نوع کالا از گمرکات استان به کشورهای موردنظر صادر شد که مهم‌ترین آن‌ها شامل محصولاتی همچون کفش و صندل، انواع گرانول و کامپاند، سرب، پلی‌استر، شماری از محصولات شیمیایی، محصولات غذایی همچون تخم‌مرغ و برخی از لوازم صنعتی است.

 وی ادامه داد: در سال‌های اخیر بسترهای لازم برای صادرات انواع کالاهای موردتوجه تجار در گمرکات استان قم فراهم شده است و ما امیدواریم در سال جاری با همراهی فعالان اقتصادی شاهد افزایش هرچه بیشتر میزان صادرات کالاهای ساخت داخل از گمرکات این استان باشیم.

 گفتنی است فروردین‌ماه امسال حدود ۱۲ هزار تُن کالا در قالب ۳۳۵ اظهارنامه به ارزش ۱۰ میلیون و ۲۷۳ هزار دلار از گمرکات این استان صادر شد.

 باتوجه‌به شرایط خاص فروردین‌ماه همچون وجود تعطیلات نوروزی و روند آغاز کار واحدهای تولیدی، حجم صادرات استان از ماه‌های آینده با شتاب بیشتری دنبال خواهد شد و گمرکات قم برای تحقق این هدف در آمادگی کامل به سر می‌برد.

 در این مدت حدود سه هزار تُن کالا نیز در قالب تعداد ۹۱ اظهارنامه به ارزش ۱۱ میلیون و ۴۲۱ هزار دلار از طریق گمرکات قم وارد کشور شد، همچنین درآمد کل گمرکات استان از فعالیت‌های تجاری به ۴۱۷ میلیارد ریال رسید.

 گفتنی است سال گذشته نیز ۲۳۲ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۷۹۴ دلار صادرات انواع کالا از گمرکات این استان به کشورهای مختلف جهان صورت پذیرفت. این میزان صادرات در قالب ۶ هزار و ۳۳۲ اظهارنامه به وزن ۲۴۲ هزار و ۴۵۵ تُن بود که نشان‌دهنده پویایی فعالیت‌های تجاری در استان قم است.

 در همین راستا سال گذشته درآمد کل گمرکات استان قم به ۲۰ هزار میلیارد ریال رسید که این رقم نسبت به سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشت.

 لیست کالاهای صادراتی استان قم به بازارهای جهانی بسیار متنوع است که عمده‌ترین آن‌ها در قالب ۳۲ نوع کالا مورد شناسایی قرار گرفته و انواع محصولات صنعتی، شیمیایی، معدنی، خوراکی و سایر کالاها را دربر می‌گیرد.

 همچنین در این مدت ۴۷۸ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۹۵۸ دلار کالا در قالب سه هزار و ۲۸۲ اظهارنامه به وزن ۸۹ هزار و ۴۹۰ تُن از طریق گمرکات قم وارد کشور شد.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/48674
اخبار مرتبط

نظرات شما