معاون بازرسی صمت قم خبر داد:

 رتبه نخست قم در رسیدگی به شکایات سامانه ۱۲۴

معاون بازرسی و نظارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت قم گفت: در سال ۱۴۰۲، درصد قابل‌توجهی از شکایات واصله به سامانه ۱۲۴ باتوجه‌به تلاش و اهتمام بازرسان و کارشناسان این اداره کل منجر به کشف تخلف و تشکیل پرونده تعزیراتی شد که دراین‌رابطه استان قم رتبه نخست کشور را کسب کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» سیاوش فولادی وندا بیان داشت: پارسال تعداد چهارهزار و ۸۶ مورد گزارش مردمی از طریق سامانه ۱۲۴ دریافت شد که از این میان یک هزار و ۲۶۸ مورد منجر به تشکیل پرونده و ارجاع آن به مراجع قانونی گردید.

 وی افزود: سامانه نظارتی ۱۲۴ به ۲ طریق گزارش‌های مردمی را دریافت می‌کند؛ نخست به‌صورت عامه است؛ یعنی کلیه شهروندان میٰتوانند با تماس با این سامانه تخلف اصناف را گزارش کنند، اما نوع دوم دریافت گزارش به‌صورت ناظران افتخاری خواهد بود که به‌صورت عمومی و تخصصی فعالیت می‌کنند، ناظران تخصصی افرادی هستند که ارتباط نزدیک‌تری با اداره صمت دارند و دوره آموزشی گذرانده‌اند.

 وی دراین‌رابطه توضیح داد: به‌منظور استفاده حداکثری از توان و مشارکت مردم برای رصد و کنترل بازار و به‌کارگیری افراد راغب در زمینه نظارت بازار، علاوه بر حضور بازرسان در جریان نظارت بر بازار استان، طرح ناظران افتخاری و انجام نظارت‌های نامحسوس، از ابتدای سال جاری در استان قم آغاز شده است.

 فولادی وندا گفت: ناظران افتخاری کدی دارند که از طریق آن، در صورت مشاهده تخلف، به سامانه ۱۲۴ بر اساس ضوابط مراجعه می‌کنند و اسناد تخلف تصویربرداری شده صنف مربوطه را در این سامانه بارگذاری می‌کنند. گزارش‌های ناظران افتخاری به‌صورت هدفمند توسط بازرسان بررسی شده و پس از احراز تخلف توسط بازرس، پرونده به تعزیرات ارسال می‌شود.

 وی در خصوص کارکرد ناظران عمومی توضیح داد: در بخش ناظران عمومی، همه افراد به‌عنوان ناظر عمومی می‌توانند مراجعه کنند و در صورت مشاهده تخلف، آن را به سامانه ۱۲۴ اعلام نمایند، بازرسان با دریافت گزارش تخلف، رسیدگی را آغاز می‌کنند، همچنین در مقایسه ناظر عمومی و تخصصی باید گفت که اگر فردی تخصصی در حوزه صنفی خاصی داشت، فقط در همان حوزه تخلف گزارش می‌دهد.

 وی بیان کرد: تقسیم‌بندی ناظران تخصصی باتوجه‌به اتحادیه‌ها صورت می‌گیرد و ناظران افتخاری تخصصی با بازرسان نظارت اداره کل و اتاق اصناف ارتباط مستقیم خواهند داشت و گزارش‌هایشان را دریافت می‌کنند؛ اما ناظران عمومی ارتباط مستقیم با بازرسان ندارند و از روی بیداری وجدان خود گزارش تخلف را ارسال می‌کنند.

 معاون نظارت و بازرسی اداره کل صمت قم با بیان چرایی تربیت ناظر تخصصی گفت: قطعاً تخلفات توسط ناظر تخصصی بهتر گزارش داده می‌شوند؛ ولی ناظر عمومی به دلیل نداشتن تخصص ممکن است تخلفی را گزارش کند که از لحاظ قانونی تخلف نیست، در واقع هدف تربیت ناظران تخصصی هدفمندکردن گزارش تخلفات است؛ در همین رابطه گردهمایی‌های باتوجه‌به حوزه تخصصی همراه با ناظران افتخاری و رئیس اتحادیه برگزار می‌شود که در آن گردهمایی ابهامات مردم و ناظران رفع خواهد شد.

 وی بیان داشت: همچنین پیرو مصوبه ستاد تنظیم بازار استان قم، برای استفاده از ظرفیت‌های عظیم مردمی و گروه‌های جهادی در امر نظارت بر بازار و مقابله با گران‌فروشی کالا و خدمات، ثبت‌نام ناظران - افتخاری به‌منظور همکاری با معاونت بازرسی و نظارت اداره کل صمت استان قم از طریق سامانه b۲n.ir/Nazerqom در حال انجام است.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/48766
اخبار مرتبط

نظرات شما