مدیرکل گمرکات قم:

کفش مهم‌ترین کالای صادراتی قم شد

مدیرکل گمرکات قم گفت: بر اساس آمار، در فروردین‌ماه سال جاری، کفش و صندل در جایگاه نخست لیست کالاهای صادراتی استان قم قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» اسفندیار دریکوندی بیان داشت: در همین رابطه نزدیک به یک هزار تُن کفش و صندل به ارزش بیش از یک میلیون و ۷۱۷ هزار دلار تنها در فروردین‌ماه سال جاری از طریق گمرکات استان قم به کشورهای موردنظر صادر شد که رقم قابل‌توجهی است.

 وی افزود: این میزان صادرات کفش و صندل از قم نشان‌دهنده موفقیت فعالان این صنعت در زمینه ورود به بازارهای بین‌المللی است و گمرکات قم آمادگی دارد تا با همکاری بهره‌برداران صنعت کفش ماشینی استان، شرایط لازم برای توسعه صادرات این کالا را بیش‌ازپیش فراهم کند.

 بر اساس پایش انجام شده، در فروردین‌ماه سال جاری ۲۲ کشور در نقاط مختلف جهان، مقصد کالاهای صادراتی فعالان اقتصادی استان قم بوده است.

 در همین رابطه کشورهای عراق، پاکستان، آذربایجان، افغانستان، روسیه، امارات، گرجستان، هند، چین و ازبکستان عمده کشورهای هدف صادراتی استان قم بوده است.

 در این مدت بیش از ۳۰ نوع کالا از گمرکات استان به کشورهای موردنظر صادر شد که مهم‌ترین آن‌ها شامل محصولاتی همچون کفش و صندل، انواع گرانول و کامپاند، سرب، پلی‌استر، شماری از محصولات شیمیایی، محصولات غذایی همچون تخم‌مرغ و برخی از لوازم صنعتی است.

 گفتنی است فروردین‌ماه امسال حدود ۱۲ هزار تُن کالا در قالب ۳۳۵ اظهارنامه به ارزش ۱۰ میلیون و ۲۷۳ هزار دلار از گمرکات این استان صادر شد.

 باتوجه‌به شرایط خاص فروردین‌ماه همچون وجود تعطیلات نوروزی و روند آغاز کار واحدهای تولیدی، حجم صادرات استان از ماه‌های آینده با شتاب بیشتری دنبال خواهد شد و گمرکات قم برای تحقق این هدف در آمادگی کامل به سر می‌برد.

 در این مدت حدود سه هزار تُن کالا نیز در قالب تعداد ۹۱ اظهارنامه به ارزش ۱۱ میلیون و ۴۲۱ هزار دلار از طریق گمرکات قم وارد کشور شد، همچنین درآمد کل گمرکات استان از فعالیت‌های تجاری به ۴۱۷ میلیارد ریال رسید.

 همچنین سال گذشته نیز ۲۳۲ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۷۹۴ دلار صادرات انواع کالا از گمرکات این استان به کشورهای مختلف جهان صورت پذیرفت. این میزان صادرات در قالب ۶ هزار و ۳۳۲ اظهارنامه به وزن ۲۴۲ هزار و ۴۵۵ تُن بود که نشان‌دهنده پویایی فعالیت‌های تجاری در استان قم است.

 در همین راستا سال گذشته درآمد کل گمرکات استان قم به ۲۰ هزار میلیارد ریال رسید که این رقم نسبت به سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشت.

 لیست کالاهای صادراتی استان قم به بازارهای جهانی بسیار متنوع است که عمده‌ترین آن‌ها در قالب ۳۲ نوع کالا مورد شناسایی قرار گرفته و انواع محصولات صنعتی، شیمیایی، معدنی، خوراکی و سایر کالاها را در بر می‌گیرد.

 همچنین در این مدت ۴۷۸ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۹۵۸ دلار کالا در قالب سه هزار و ۲۸۲ اظهارنامه به وزن ۸۹ هزار و ۴۹۰ تُن از طریق گمرکات قم وارد کشور شد.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/48791
اخبار مرتبط

نظرات شما