گزارش قم فردا از خیانت یا لطف خانواده ها؛

زایمان لاکچری خیانت در حق نوزاد

برخی والدین بر خاص شدن تاریخ تولد فرزندشان حاضرهستند با جان و سلامتی کودک بی گناهی که از همه بی خبراست بازی کنند تا تاریخی لاکچری و زیبا برای او ثبت شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا»  ۳/۳/۳ تاریخی لاکچری، زیبا و خواستنی است. بسیار از مردم برای این تاریخ زیبا برنامه‌های مختلفی در نظر می‌گیرند که یکی از این برنامه برگزاری مراسم عقد و عروسی است.
بسیاری از عروس و دامادها سعی می‌کنند در این روز عروسی بگیرند، بسیاری سعی می‌کنند در این روز تاریخ عقد خود را ثبت کنند و بسیاری از مردم که اعداد در ثبت تاریخ برای آنها مهم است سعی می‌کنند فعالیت‌های مهم خود را در این روز انجام دهند تا تاریخ ثبتی آنها زیبا باشد.
در این میان شاید یکی از رویدادهای زیبای برای ثبت این تاریخ مسئله تولد در این روز است. اینکه روز تولد یک نوزاد در شناسنامه ۳/۳/۱۴۰۳ ثبت شود انصافاً زیباست اما اگر این روند تولد به‌صورت طبیعی رخ دهد.
بسیاری از والدین هستند که دست به این اقدامات ناشایست می‌زنند و با جان فرزند دلبند خود بازی می‌کنند تا یا زایمان را زودتر و یا به تأخیر بیندازند تا نوزاد در این تاریخ متولد شود تا این تاریخ زیبا در شناسنامه‌ها ثبت شود.
زایمان در این تاریخ زیبا به زایمان لاکچری و یا زایمان تقویمی معروف شده است و امروز زایشگاه‌ها صف بسیار پرترافیکی دارند. چه خانواده‌هایی که دوست دارند فرزندشان در این تاریخ زیبا و لاکچری که هیچ تأثیری در آینده کودک ندارد به دنیا بیایید.
اولین تاریخ رند در زایمان‌های تقویمی
از همین رو به دلیل جلوگیری از این مشکلات باعث شده وزارت بهداشت از چند روز قبل به بیمارستان‌ها اولتیماتوم بدهد.
سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، در بخشنامه‌ای به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ضمن تأکید بر ضرورت مقابله با تخلفات سزارین‌های تقویمی، گفت: باتوجه‌به اینکه مقرر است عملکرد بیمارستان‌ها و پزشکان در اجرای بخشنامه‌های ابلاغی و خواستگاه خانواده‌ها در امر سزارین غیرضرور تقویمی و تبعات ناخواسته تحمیلی به حوزه سلامت مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد، ضروری است برنامه‌ریزی به‌منظور حضور تمام‌وقت کارشناس نظارت در اتاق عمل بیمارستان‌های دارای بلوک زایمان دارای افزایش آماری سزارین به‌منظور ثبت موالید مطابق با جدول مذکور انجام شود.
در این بخشنامه ضمن الزام ثبت تمامی موالید در ۲۴ ساعت تاریخ سوم خرداد ۱۴۰۳ در تمامی بیمارستان‌ها، بر گزارش هرگونه تحمیل شرایط غیرعادی به اتاق‌های عمل از جمله کنسلی سایر عمل‌های جراحی، فراخوان‌های نیروی انسانی، اشغال تخت‌های NICU و نیاز به تخت‌های مازاد، افزایش درخواست و نیاز به فرآورده‌های خونی، عوارض ناخواسته و مرگ‌ومیر مادر و نوزاد، تصریح شده است.

سابقه تولد تقویمی نوزاد با برچسب زایمان لاکچری به ۸/۸/۱۳۸۸ برمی‌گردد و با وجودی که وزارت بهداشت دستورالعمل توقف تاریخ‌های لاکچری تولد و برخورد با متخلفین را صادر کرده؛ اما طی سال‌های اخیر سزارین‌های غیرضروری پیش از موعد در تاریخ‌های خاص روند افزایشی داشته است.
سلامت نوزاد در مقابل تاریخ تولد رُند
از همین رو مرجان کربلایی روان‌شناس با بیان اینکه البته دست‌کاری در تاریخ زایمان‌ها فقط مختص تاریخ تولد رند نیست، گفت: برخی از افراد خواستار این هستند که فرزندشان تاریخ تولد یکسانی با پدر، مادر یا با سالروز ازدواجشان داشته باشند و بعضی از افراد هم فکر می‌کنند که تولد فرزندشان در نیمه اول سال، می‌تواند آن‌ها را به لحاظ تحصیلی جلوتر بیندازد که این واقعیت تبدیل به یک تراژدی و فاجعه انسانی - اجتماعی خواهد شد.
وی ادامه داد: از عوارض زایمان زودرس می‌توان به: زردی، مشکلات گوارشی و کولیک‌های نوزادی و افت قند خون در نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند اشاره کرد.
این روان‌شناس با بیان اینکه نکته قابل‌توجه این است که افت قند خون می‌تواند منجر به بروز تشنج نوزادی شود که عوارض درازمدت مغزی را با خود به همراه می‌آورد، ادامه داد: این اتفاق همچنین باعث افزایش میزان بستری نوزادان در بخش Nlcu و حتی مرگ آن‌ها خواهد شد.
آسیب به نوزاد از روی بی‌اطلاعی
همچنین دراین‌خصوص سپیده اشرفی وند عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با ابراز تأسف از ترویج زایمان‌های تقویمی، گفت: بی‌توجهی به حق نوزاد برای امکان ادامه حیات داخل رحمی موجب بروز عوارض جبران‌ناپذیری نظیر نارسایی ریه، نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان، افزایش شدت زردی و کمبود اکسیژن برای نوزاد می‌شود و هزینه‌های زیادی را به خانواده و نظام سلامت کشور تحمیل می‌کند.
وی با اشاره به خطرات زایمان زودرس و آسیب‌هایی که گریبان‌گیر این قبیل نوزادان می‌شود، افزود: والدین نباید به دلایل غیرعلمی مانند تاریخ رُند و مناسبتی و داشتن روز تولد لاکچری! از روی ناآگاهی و هیجان به فرزندان خود در بدو تولد آسیب برسانند.
اشرفی وند به خانواده‌هایی که چشم‌به‌راه تولد نوزاد خود هستند، توصیه کرد: ارائه خدمات استاندارد زایمان برای مادر و نوزاد در مرکز درمانی و اهمیت سلامت مادر و نوزاد، از داشتن یک تاریخ تولد لاکچری بسیار بااهمیت‌تر است و ارزش به مخاطره انداختن سلامتی مادر و نوزاد را ندارد.

درهرصورت زایمان تقویمی و یا لاکچری که به‌ظاهر زیباست در آینده می‌تواند اقدامات ناگواری برای فرزند داشته باشد که به‌نوعی دامن خود والدین را هم می‌گیرد، والدینی که برای عکس‌گرفتن و یا پُزدادن تاریخ خاص تولد فرزندشان این‌گونه مسائل را رقم می‌زنند از همین رو از هم اکنون باید برای این تاریخ اقدامات مؤثری در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/48918
اخبار مرتبط

نظرات شما