در قم برگزار می‌شود؛

۱۰۰ دوره آموزشی برای مدیران واحدهای صنعتی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم گفت: در سال جاری برای توسعه فرایند سیستم نگه داشت نیروهای انسانی در واحدهای تولیدی استان، ۱۰۰ دوره آموزشی برای مدیران و کارشناسان واحدهای صنعتی کوچک و متوسط فعال در قم ترتیب خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» وحید آشتیانی با اشاره به نقش به‌سزای آموزش در رشد و ارتقای منابع انسانی افزود: در راستای افزایش دانش و ارتقای بهره‌وری منابع انسانی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط و خوشه‌های کسب‌وکار استان، سال گذشته نیز، ۱۰۰ دوره آموزشی در زمینه‌های مدیریتی، مهارتی، کارآفرینی، خوشه‌های صنعتی، محیط‌زیست و کارشناسی برگزار گردید.

 وی گفت: این دوره‌ها پس از نیازسنجی از مخاطبان اصلی یعنی شرکت‌های خدماتی شهرک‌های صنعتی، اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، خوشه‌های کسب‌وکار و سایر موارد در سرفصل‌ها بسیار ضروری و کاربردی همچون بازاریابی و فروش، مالی و مالیاتی، استاندارد، مدیریت منابع انسانی و بهداشت و ایمنی طراحی و اجرا شد.

 وی ادامه داد: همچنین مقوله مدیریت منابع انسانی مهم‌ترین چالش دهه اخیر برای کلیه کسب‌وکارها در سرتاسر جهان محسوب می‌شود که در صورت نادیده‌گرفتن آن بسیاری از کسب‌وکارها با مسائل بزرگی همچون تعطیلی و عدم امکان ادامه تولید مواجه خواهند شد؛ لذا، مدیران واحدهای صنعتی و کسب‌وکارهای کوچک و متوسط باید به طور ویژه‌برنامه ریزی برای جذب و نگه داشت نیروهای انسانی خود با ایجاد انگیزه‌های مختلف باشند که در همین رابطه و در راستای تحقق شعار سال، ۱۰۰ دوره آموزشی پیرامون این موضوع مهم امسال در قم برگزار می‌شود.

 گفتنی است ۹۸ درصد صنایع این استان کوچک و متوسط هستند و نیاز است تا هرگونه برنامه‌ریزی در حوزه فعالیت‌های صنعتی در قم با درنظرگرفتن این مسئله باشد.

 صنعت قم طی سال‌های اخیر با رشد خوبی مواجه بوده است و اکنون انواع مختلف محصولات در واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی استان تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود که بسیاری از آن‌ها هم صادراتی است و ارزآوری مناسبی برای کشور به همراه دارد.

 گسترش فعالیت‌های تولیدی در بخش صنعت استان موجب شده که در حال حاضر بسیاری از واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی قم برای انجام کارهای موردنظر خود به نیروی انسانی جدید نیاز داشته باشند و به همین دلیل ظرفیت‌های فراوان برای اشتغال‌زایی در این بخش به وجود آمده است.

 یک هزار و ۷۰۰ واحد بهره‌بردار با ایجاد اشتغال برای ۴۱ هزار نفر در شهرک‌های صنعتی قم به تولید محصولات موردنیاز مردم مشغول هستند.

 شهرک‌های صنعتی استان به دلایل مختلف همچون موقعیت ویژه در نزدیکی بازارهای بزرگ کشور و برخورداری از امکانات زیرساختی مناسب، با استقبال گسترده سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به راه‌اندازی کسب‌وکارهای تولیدی مواجه شده است.

 میزان تعهد ایجاد اشتغال بخش صنعت، معدن و تجارت استان قم در سال ۱۴۰۲، اشتغال‌زایی برای پنج هزار نفر بود که در جریان آخرین پایش صورت‌گرفته، مشخص شد بیش از این تعداد یعنی پنج هزار و ۱۷۱ مورد اشتغال در بخش‌های یاد شده ایجاد شده است.

 بخش صنعت در استان قم یکی از نمونه‌های موفق فعالیت مردمی و بخش خصوصی در حوزه اقتصاد است و تقریباً تمام واحدهای تولیدی استان به‌صورت غیردولتی و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

 امروز صنعت قم علاوه بر گسترش کمی، در زمینه تعمیق بخشی به فعالیت‌های صنعتی و توسعه کیفی فعالیت‌ها نیز اقدام‌های گسترده را آغاز کرده که از جمله آن ارتقای بهره‌وری و تولید محصولات موردنیاز کشور از طریق بسیج ظرفیت‌های داخلی است که نمونه آن در صنایعی همچون صنعت لوازم‌خانگی استان قابل‌مشاهده است.

 مسئولان قم تأکید دارند از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم با تلاش‌های انجام‌شده افزون بر ۴۰ هزار شغل در این استان ایجاد شد؛ در همین رابطه یکی از رویکردهای مهم مدیریت استان در این بخش، ضمن تثبیت و افزایش فرصت‌های شغلی، کاهش نرخ بیکاری به زیر هشت درصد است.

 بخش صنعت از جمله حوزه‌های پرتقاضا برای جذب نیروی کار است، در همین رابطه استفاده از نیروی انسانی ماهر همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت واحدهای تولیدی مطرح است که به همین منظور موضوع مهم تأمین نیروی انسانی موردنیاز واحدهای تولیدی فعال استان توسط دستگاه‌های متولی با جدیت دنبال می‌شود.

 در بخش صنعت، استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.




انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/49149
اخبار مرتبط

نظرات شما