طی سه‌سال گذشته؛

۹۲۵ هزار تُن محصولات دامی در قم تولید شد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: طی دولت سیزدهم در حدود سه سال گذشته ۹۲۵ هزار تُن محصولات دامی شامل تخم‌مرغ، گوشت مرغ، گوشت قرمز و شیر در این استان تولید شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» منصور دیان اردستانی بیان داشت: در همین رابطه طی مدت یاد شده بیش از ۷۵ هزار تُن گوشت مرغ، ۳۴۲ هزار تُن تخم‌مرغ، ۸۱ هزار تُن گوشت قرمز و ۴۲۷ تُن شیر توسط بهره‌برداران حوزه دام و طیور استان قم تولید شد.

 وی افزود: همچنین در این مدت ۸۰۰ درخواست فنی در خصوص واحدهای مرغداری استان مورد بررسی قرار گرفت و ۲۳ جلسه و همایش پیرامون راهکارهای استفاده از بقایای کشاورزی در خوراک دام با حضور کشاورزان و دامداران در قم برگزار شد.

 وی ادامه داد: با تلاش صورت‌گرفته در حدود سه سال گذشته اقدام‌های لازم برای اصلاح نژاد دام سبک‌وسنگین برای بیش از ۱۲ هزار رأس دام در قم انجام شد و برای ۷۳۷ هزار رأس دام کار پلاک‌کوبی و هویت گذاری صورت گرفت.

 گفتنی است افزایش تعداد واحدهای مرغداری فعال در زمینه پرورش مرغ گوشتی از مهم‌ترین اولویت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در حوزه کشاورزی قم است و این موضوع در قالب تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی استان دیده می‌شود که نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی مردم خواهد داشت.

 بر اساس اعلام نظر مسئولان سازمان جهاد کشاورزی قم در راستای تأمین امنیت غذایی پایدار در قم، سطح تولید محصولات راهبردی همچون گوشت مرغ در این استان با مشارکت فعال بخش خصوصی افزایش می‌یابد و در همین رابطه از حضور سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به فعالیت در این عرصه حمایت می‌شود.

 به‌طورکلی بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی، باغی، دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.

 بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده است.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/49152
اخبار مرتبط

نظرات شما