با حل موانع تملک اراضی؛

توسعه شهرک‌های صنعتی قم در جریان است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم گفت: توسعه شهرک‌های صنعتی قم با حل موانع تملک اراضی در جریان است که بر همین اساس مسیر توسعه شهرک صنعتی شکوهیه تا ۲ هزار هکتار و شهرک صنعتی محمودآباد تا یک هزار و ۵۰۰ هکتار دنبال می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» وحید آشتیانی بیان داشت: پیرامون همین موضوع جلسه‌ای با حضور اعضاء هیأت مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم، مدیرکل جهاد کشاورزی، مدیر امور اراضی و معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برگزار شد که در آن راهکارهای رفع موانع و مشکلات تملک اراضی برای توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قم مورد بررسی قرار گرفت.

 وی بیان کرد: باتوجه‌به اهمیت صنایع کوچک در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار، تمرکز بر حمایت از این صنایع و فراهم‌آوردن بسترهای لازم برای استقرار و فعالیت آن‌ها در شهرک‌های صنعتی، از اولویت‌های موردتوجه دولت است.

 وی با اشاره به این که ارتباط و همکاری فعال بین دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط می‌تواند به ایجاد شرایط برای توسعه شهرک‌های صنعتی کمک کند، افزود: تلاش‌های مشترک دراین‌خصوص، زمینه‌ساز تحقق اهداف توسعه پایدار و افزایش ظرفیت‌های صنعتی استان قم خواهد بود.

 آشتیانی همچنین تأکید کرد: ایجاد اشتغال و توسعه صنعت در استان قم مدیون تلاش‌ها و زحمات دستگاه‌های مختلف خدمت‌رسان از جمله جهاد کشاورزی، امور اراضی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است و امیدواریم با همراهی دستگاه‌های اجرایی استان، مسیر توسعه شهرک صنعتی شکوهیه تا ۲ هزار هکتار، شهرک صنعتی محمودآباد تا یک هزار و ۵۰۰ هکتار و ایجاد ظرفیت مناسب برای ساختگاه انرژی خورشیدی تا ۷۰ هکتار را در کنار شهرک صنعتی شکوهیه تا پایان سال ۱۴۰۳ فراهم آوریم.

 گفتنی است ۹۸ درصد صنایع این استان کوچک و متوسط هستند و نیاز است تا هرگونه برنامه‌ریزی در حوزه فعالیت‌های صنعتی در قم با درنظرگرفتن این مسئله باشد.

 صنعت قم طی سال‌های اخیر با رشد خوبی مواجه بوده است و اکنون انواع مختلف محصولات در واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی استان تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود که بسیاری از آن‌ها هم صادراتی است و ارزآوری مناسبی برای کشور به همراه دارد.

 گسترش فعالیت‌های تولیدی در بخش صنعت استان موجب شده که در حال حاضر بسیاری از واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی قم برای انجام کارهای موردنظر خود به نیروی انسانی جدید نیاز داشته باشند و به همین دلیل ظرفیت‌های فراوان برای اشتغال‌زایی در این بخش به وجود آمده است.

 یک هزار و ۷۰۰ واحد بهره‌بردار با ایجاد اشتغال برای ۴۱ هزار نفر در شهرک‌های صنعتی قم به تولید محصولات موردنیاز مردم مشغول هستند.

 شهرک‌های صنعتی استان به دلایل مختلف همچون موقعیت ویژه در نزدیکی بازارهای بزرگ کشور و برخورداری از امکانات زیرساختی مناسب، با استقبال گسترده سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به راه‌اندازی کسب‌وکارهای تولیدی مواجه شده است.

 میزان تعهد ایجاد اشتغال بخش صنعت، معدن و تجارت استان قم در سال ۱۴۰۲، اشتغال‌زایی برای پنج هزار نفر بود که در جریان آخرین پایش صورت‌گرفته، مشخص شد بیش از این تعداد یعنی پنج هزار و ۱۷۱ مورد اشتغال در بخش‌های یاد شده ایجاد شده است.

 بخش صنعت در استان قم یکی از نمونه‌های موفق فعالیت مردمی و بخش خصوصی در حوزه اقتصاد است و تقریباً تمام واحدهای تولیدی استان به‌صورت غیردولتی و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

 امروز صنعت قم علاوه بر گسترش کمی، در زمینه تعمیق بخشی به فعالیت‌های صنعتی و توسعه کیفی فعالیت‌ها نیز اقدام‌های گسترده را آغاز کرده که از جمله آن ارتقای بهره‌وری و تولید محصولات موردنیاز کشور از طریق بسیج ظرفیت‌های داخلی است که نمونه آن در صنایعی همچون صنعت لوازم‌خانگی استان قابل مشاهده‌ای.

 مسئولان قم تأکید دارند از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم با تلاش‌های انجام‌شده افزون بر ۴۰ هزار شغل در این استان ایجاد شد؛ در همین رابطه یکی از رویکردهای مهم مدیریت استان در این بخش، ضمن تثبیت و افزایش فرصت‌های شغلی، کاهش نرخ بیکاری به زیر هشت درصد است.

 بخش صنعت از جمله حوزه‌های پرتقاضا برای جذب نیروی کار است، در همین رابطه استفاده از نیروی انسانی ماهر همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت واحدهای تولیدی مطرح است که به همین منظور موضوع مهم تأمین نیروی انسانی موردنیاز واحدهای تولیدی فعال استان توسط دستگاه‌های متولی با جدیت دنبال می‌شود.

 در بخش صنعت، استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/49257
اخبار مرتبط

نظرات شما