رئیس اتاق اصناف کشاورزی قم:

راهکار حل بحران آب در قم گرفتن حق‌آبه است  

رئیس اتاق اصناف کشاورزی قم گفت: برای حل بحران آب در قم قطعاً به گرفتن حق‌آبه‌ها نیازمند هستیم. ما اگر مطابق مراحل قانونی حق آبه‌ها را بگیریم، چیزی به‌عنوان بحران آب در استان نداریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» پیمان عالمی با اشاره به اقدامات اتاق اصناف در زمینه کمک به کشاورزان اظهار داشت: ما تلاشمان بر این است که در مبحث مصرف آب در بخش کشاورزی، بهره‌وری را بالا ببریم و میزان مصرف آب را مدیریت کنیم.

 وی گفت: ما در راستای مصرف آب به کشاورزان عزیز تأکید داشته‌ایم میزان و صرف آب باید قانونمند باشد و طبق خط و مرزهای مشخص استفاده شود و همچنین با شرکت آب منطقه‌ای استان هم تعامل خوبی داشته‌ایم. در مبحث نصب کنتورهای هوشمند این رغبت را در کشاورزان ایجاد کردیم تا این کنتورها را نصب کنند. ولی متأسفانه به‌واسطه سابقهٔ بدی که از شرکت آب منطقه‌ای استان وجود دارد، کشاورزان احساس می‌کنند نصب کنتور موجب تعطیلی کشاورزی آن‌ها می‌شود.

 رئیس اتاق اصناف کشاورزی قم عنوان کرد: ما در بحث کنتورهای حجمی اولویت‌بندی داشته‌ایم؛ در گام اول به دسته‌ای چاه‌های کشاورزی طبق قوانین و بر اساس میزان مصرف مجاز اعلام کردیم که برداشت بیش از حد غیرمجاز است. سپس اسامی آن‌ها را در اولویت لیست دریافت کنتور حجمی قرار دادیم، و هم اکنون این کار با سرعت خوبی در حال اجراست. اصل و محور اجرای نصب کنتور حجمی هوشمند با شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو هست که اصناف کشاورزی در حال کمک‌رسانی برای تسهیل اجرا به این دو بخش است.

 وی اظهار داشت: مهم‌ترین موضوع و چالش در استان دررابطه‌با حق‌آبه‌هاست، بنابراین ما هرچقدر صرفه‌جویی و مدیریت مصرف داشته باشیم بازهم نمی‌توانیم بدون توجه به حق آبه‌ها به تعادل بخشی مطلوب دست پیدا کنیم. اگر تمام توجه‌ها به سمت نصب کنتورهای حجمی باشد از اصل صرفه‌جویی دور می‌شویم. وظیفهٔ همهٔ ما صرفه‌جویی و مدیریت در میزان مصرف است؛ ولی بااین‌وجود برای حل بحران آب در استان قطعاً به گرفتن حق آبه‌ها نیازمند هستیم.

 عالمی گفت: بحث حق آبه‌ها از سال ۷۲ و ۷۳ در جدول ورودی روان آب‌ها به استان قم قطع می‌شود. طبق جداولی که وزارت نیرو منتشر می‌کند، سطح آب‌های زیرزمینی با شدت شروع به فروکش می‌کند. از همان سال شاهد شوری، بی‌کیفیت شدن آب‌ها، خشک‌شدن چاه‌ها، ریزگردها و فرونشست استان شدیم. طبق آمار وزارت نیرو ما در استان به‌صورت میانگین بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن داریم. ما اگر مطابق مراحل قانونی حقابه‌ها را بگیریم، نباید چیزی به‌عنوان بحران آب در استان داشته باشیم.

 رئیس اتاق اصناف کشاورزی قم در بیان اقدامات اتاق اصناف گفت: ما از کشاورزان خواستیم تا اسناد مربوط به حقابه‌ها را بیاورند. طبق مدارک و مستندات به استانداری و وزارت نیرو ارائه دادیم. در سفر استانی ریاست‌جمهوری باوجوداینکه وزیر نیرو حضور نداشتند به معاون وزیر اسناد را ارسال کردم و قرار بر جلسه‌ای شد که این موضوع را مطرح کنیم.
انتهای پیام/منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/49284
اخبار مرتبط

نظرات شما