مسئول واحد پیوند اعضا:

جوان قمی به چند بیمار زندگی دوباره بخشید

کارشناس مسئول واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به چهارمین اهدای عضو در قم طی سال جاری، گفت: اعضای حیاتی جوانی در این استان که دچار مرگ‌مغزی‌شده بود به چندین بیمار بدحال، حیات و زندگی دوباره بخشید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» ولی‌الله صمدی اظهار داشت:‌ شادروان رضا نصر اصفهانی ۲۴ساله ( سرباز وطن)‌ که در اثر واژگونی خودرو در جاده نیزار در بخش ICU بیمارستان امام رضا (ع) قم بستری بود، با وجود تلاش پزشکان و کادر درمان آن بیمارستان، دچار مرگ مغزی شد.

 وی اضافه کرد: پس از تایید مرگ مغزی توسط پزشکان معتمد تاییدکننده مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی قم، با رضایت خانواده نوع‌دوست و ایثارگرش به اهدای عضو، اعضای حیاتی این جوان برومند به چندین بیمار بدحال، حیات و زندگی دوباره بخشید.

 وی ادامه داد: از زمانی که مرگ مغزی بیمار اعلام می‌شود، می‌توان بیمار را با پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی حداکثر تا ۱۲ روز نگهداری کرد، ولی در این مدت اندام حیاتی زیست‌پذیری خود را از دست می‌دهند و قابلیت فعالیت و توانایی آن‌ها ضعیف می‌شود.

 صمدی افزود: بیمار مرگ مغزی قبل از فوت می‌تواند ارگان‌های حیاتی مانند قلب، کلیه، پانکراس، ریه‌ها و روده و تا ۴۸ ساعت پس از فوت نیز می‌تواند نسوج و بافت‌هایی مثل پوست، قرنیه، استخوان، تاندون و عضلات دریچه‌های قلب را اهدا کند.

 به گفته وی، هر اهداکننده می‌تواند با اهدای اعضایی از جمله قلب، ریه، کبد، پانکراس، روده و کلیه، یک تا هشت بیمار را از مرگ نجات دهد.

 از سال گذشته تاکنون،‌ ۱۸ مورد اهدای عضو در این استان انجام شده‌است.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/49326
اخبار مرتبط

نظرات شما