غرفه داران نمایشگاه «ردای سرخ» در گفتگو با قم فردا مطرح کردند؛

آشنایی نسل جدید در کنگره ها و یادواره ها با سیره عملی و رفتاری شهدا در ابعاد مختلف

غرفه داران نمایشگاه «ردای سرخ» با اشاره به اینکه تبیین و روشنگری نقش بی‌بدیل روحانیت در تمام دوران بوده است، گفت: نسل جدید در کنگره ها و یادواره ها با سیره عملی و رفتاری شهدا در ابعاد مختلف آشنا می شوند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  نمایشگاه «ردای سرخ» از سوی ستاد کنگره ۴۰۰۰ شهید روحانی در مصلای قدس قم برگزار می‌شود. این نمایشگاه با موضوع «تعهد سرخ از حجره تا سنگر» از ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد، ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۶ تا ۲۰ در مصلای قدس قم دایر است.
کنگره ۴۰۰۰ شهید روحانی با هدف شناساندن خدمات شایان و ایثارگری‌های شهدای روحانی و با شعار «تعهد سرخ از حجره تا سنگر» برگزار می‌شود.
از اهداف مهم این کنگره ضمن تجلیل از مقام شامخ شهدای روحانی، تقویت و نهادینه‌سازی فرهنگ جهاد و شهادت، همچنین تبیین و ترویج نقش پیشتازی شهدای روحانی در عرصه‌های مختلف انقلاب، دفاع مقدس و پس ازآن در معرفی فتنه‌ها و چالش‌های به وجود آمده است.
از همین رو با تنی چند از مسئولین غرفه ها در این نمایشگاه گفتگویی را انجام دادیم.

تاثیر برگزاری کنگره ها در ترویج فرهنگ جهادوشهادت
حجت الاسلام مهدی نوروزی ، مسئول غرفه اردبیل در نمایشگاه «ردای سرخ» در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به تاثیر برگزاری این نوع نمایشگاه ها در ترویج فرهنگ جهاد و شهادت، اظهار داشت: برگزاری این گنگره ها و یادواره شهدا در ترویج  فرهنگ جهاد و شهادت و سیره شهدا تاثیر بسیاری دارد.


وی ادامه داد: مخصوصا اگر در این کنگره ها خاطرات و وصیت نامه های شهدا و سیره های عملی و علمی شهدا معرفی  و بیان شود که این شهدا از کجا شروع کردند و در چه مسیری گام برداشتند که عاقبت بخیر شدند.
این طلبه بسیجی استان اردبیل خاطرنشان کرد: در غرفه های کنگره شهدای روحانی تمام وصیت نامه ها و زندگی نامه شهدا در دسترس عموم مردم قرار دارد که می تواند به عنوان الگویی در زندگی اشخاص استفاده شود.

یادواره ها و کنگره در شناساندن سیره شده بسیار تاثیرگذار است/ طلاب و روحانیون در دفاع مقدس نقش عمار گونه داشتند
همچنین حجت الاسلام رفیعی، مسئول غرفه تیپ 83امام جعفر صادق(ع) در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به نقش طلاب و روحانیون در هشت سال دفاع مقدس، اظهار داشت: طلاب و روحانیون در دفاع مقدس نقش عمار گونه داشتند.
وی ادامه داد: طلاب در دوران دفاع مقدس علاوه بر اینکه در نقش های فرماندهی لشکرها و گروهان حاضر بودند در مسیر راهنمایی و تبلیغ و دعوت مردم در جبهه و پشت جبهه فعالیت می کردند.


 مسئول معاونت فرهنگی تبلیغی تیپ 83امام جعفر صادق(ع) خاطرنشان کرد: طلاب در جبهه و پشت جبهه در زمان جنگ به رسالت خود می پرداختند
وی در ادامه با اشاره به مهم‌ترین راهکار معرفی سیره شهدا مخصوصا شهدای روحانی در جامعه ، گفت: باید در جامعه سیره و روش زندگی شهدا معرفی شود و بگوئیم که این افراد چه گونه زندگی کردند و در چه مسیر گام برداشتند که رستگار و عاقبت بخیر شدند. این افراد رستگار، الگویی برای جامعه امروز هستند.
رفیعی عنوان کرد:  سیره شهدا و توجه به زندگی شهدا بسیار اهمیت دارد که برگزاری یادواره‌ها و شهدا برای شناساندن مسیر و سیره شهدا بسیار تاثیر گذار است تا جامعه از نزدیک در خصوص شهدا اطلاعات کسب کنند.

نمایشگاه در معرفی سیره شهدا به جامعه بسیار تاثیرگذار است/طلاب خواهر در دوران دفاع مقدس نقش موثری داشتند
این در حالی است که ربابه مهدوی مسئول غرفه حوزه های علمیه خواهران در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به نقش خواهران مخصوصا خواهران طلبه در دوران دفاع مقدس، گفت: خواهرانی که در حوزه های علمیه تحصیل می کنند یکی از نکاتی که آموزش می بینند کمک کردن به مردم است چه در زمینه تبیین مسائل شرعی و اسلامی و چه در مسائل اجتماعی ، خانوادگی باشد.
وی ادامه داد: طلاب خواهر و برادر در همه زمینه ها تلاش و نقش آفرینی می کنند.

این استاد جامعه الزهرا عنوان کرد: در زمان دفاع مقدس، خواهران برای آگاهی بخشی جامعه نسبت به ظلم و ستم دشمن و حمله ناجوانمردانه دشمن به کشور نقش آفرینی می کردند و مردم را برای حضور در جبهه و پشت صحنه های نبرد تشویق می کردند.
وی در ادامه با اشاره به نقش جامعه روحانیت مخصوصا برگزاری این کنگره ها  در ترویج فرهنگ جهاد و شهادت ، گفت: همیشه این شبهه وجود داشته است که روحانیت در صحنه ها حضور ندارد درحالی که روحانیت از سال 1342 که امام خمینی(ره) مسئله انقلاب را مطرح کردند در صحنه بوده است و در تمام ابعاد جامعه حاضر بوده است تا زمانی که انقلاب شد و روحانیت به صورت عملی در کنار مردم ایستاد.
مهدوی عنوان کرد: در دوران جنگ تحمیلی هم روحانیت حاضر بود و در ابعاد مختلف نقش آفرینی  کرد.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری این کنگره ها در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، گفت:  این نمایشگاه برنامه خوبی است البته همه این ابزار ها برای نشر دین مبین اسلام است ولی دشمن بداند روحانیت همیشه در صحنه است و مردم هم بدانند که روحانیت در بیشتر صحنه ها حاضر بوده است .

نسل جدید در کنگره ها و یادواره ها با سیره عملی و رفتاری شهدا در ابعاد مختلف آشنا می شوند
و اما در ادامه حجت الاسلام سید مجتبی نورالحسینی  مسئول غرفه شهدای روحانی استان لرستان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به  نقش روحانیت در ترویج فرهنگ جهاد و شهادت، اظهار داشت: روحانیت از همان ابتدا نقش تبیین و روشنگری را در عرصه های مختلف جامعه به عهده داشته است.
وی ادامه داد: در روزگار مختلف و حوادث مختلفی که در عالم صورت گرفته است روحانیت در کنار این تبیین نقش های دیگری را هم ایفا کرده است منجمله در پیروزی انقلاب اسلامی که بحث راهبری و هدایت مردم را در سرنگونی رژیم طاغوت روحانیت برعهده داشته است.
این طلبه بسیجی استان لرستان اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس هم طلاب در امر  تشویق و ترغیب رزمندگان به پاسداری و حفاظت از کیان انقلاب اسلامی و حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل فعال بودند.


وی با اشاره به اینکه طلاب همیشه پیشاهنگ گردان های رزم بوده اند، گفت:  طلاب بعد از دوران دفاع مقدس در دفاع از حرم حضرت زینب(س)، سیل، زلزله و اخیراً هم کرونا در کنار مردم بوده است و به مردم خدمت کرده است. روحانیت در این نوع مسائل همیشه پیش قراول بوده است.
تبیین و روشنگری نقش بی‌بدیل روحانیت در تمام دوران بوده است
  نورالحسینی تاکید کرد: امروز که جنگ رسانه ای و تبلیغاتی دشمن علیه انقلاب و آرمان های انقلاب اسلامی و اسلام است روحانیت بازهم نقش بی‌بدیل خود یعنی تبیین و روشنگری را به خوبی ایفا می کند.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری این یادواره ها و کنگره ها در معرفی سیره شهدا، ابراز داشت:  قطعاً این یادواره ها و کنگره هایی که برگزار می شود معرف گوشه ای از زندگی شهدا برای نسل جوان امروز ما که شاید آن روز ها را درک نکرده باشند است.
مسئول غرفه شهدای روحانی استان لرستان ادامه داد: این کنگره ها، نمایشگاه ها و یادواره ها فضای را ایجاد می کند که جامعه مخصوصا جوانان بیشتر با زندگی و سیره عملی و رفتاری شهدا در ابعاد مختلف آشنا شوند.

آشنایی جامعه با شهدا و سیره و روش زندگی آنها در یادواره ها و کنگره های شهدا
همچنین مسئول غرفه شهدای روحانی استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه استان خوزستان 202 شهید روحانی دارد، گفت: از این تعداد 9نفر از شهدای مدافع حرم هستند و 3 شهیده خواهر هم داریم.
وی ادامه داد: طلاب و روحانیت در پیروزی  انقلاب و برای صدور انقلاب همیشه تلاش کرده است. طلاب همیشه در صحنه های مهم کشور و در کمک به مردم در سیل، زلزله و کرونا حضور مستمر داشته است.


این طلبه بسیجی استان خوزستان با اشاره به معرفی سیره شهدا توسط روحانیت در ابعاد مختلف جامعه ، عنوان کرد: برای اینکه سخنان طلاب روی مردم تاثیرگذار باشد ابتدا باید خود طلاب به سخنان شهدا عمل کنند.
وی افزود: در ایام نوروز و تعطیلات دیگر روحانیون از وقت استراحت و خانواده خود می گذرند برای تبلیغ و کمک به مردم و اردوهای جهادی  حاضر می شوند که در کنار این حضور با اشاره به شهدا مخصوصا شهدای روحانی  می توانند سیره و راه شهدا  را معرفی کنند .
مسئول غرفه شهدای روحانی استان خوزستان با اشاره به تاثیر برگزاری این نوع نمایشگاه ها و کنگره ها در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، خاطرنشان کرد: این نوع برنامه ها تاثیر بسیاری خواهد داشت چرا که جامعه با شهدا و سیره و روش زندگی آنها آشنا می شوند .
وی افزود: فضا در این کنگره ها، یادواره ها و نمایشگاه ها  فضای معنوی است و حس و حالی که وجود دارد در کوچه و خیابان نیست و همین باعث می شود نسلی که از جنگ دور بوده است با این فضا آشنا شوند و حال و هوای جنگ را تا حدودی درک کنند.


انتهای پیام/160


گالری عکس
http://qomefarda.ir/33704
اخبار مرتبط

نظرات شما