صادرات یک میلیون و ۱۵۰ هزار دلاری زیورآلات سنتی قم در سال گذشته

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‎‌دستی قم، علیرضا ارجمندی اظهار کرد: به مناسبت هفته صنایع‌دستی کارگاه تولید زنده صنایع‌دستی در رشته‌های منبت بر روی چوب و تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در محل استانداری قم برپا شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم با بیان اینکه هنر منبت‌کاری از جمله صنایع‌دستی است که در قم سابقه دیرینه‌ای دارد، ادامه داد: شهر قم یکی از مراکز عمده منبت‌کاری کشور است که کارگاه‌های فراوانی از این هنر اصیل را در خود جای داده است.

ارجمندی افزود: ۱۱۰۰هنرمند مبنت‌کار در استان قم فعالیت می‌کنند که می‌توان گفت بعد از هنرمندان انگشترساز بیشترین تعداد هنرمندان صنایع‌دستی استان را شامل می‌شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم در ادامه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر، ایجاد بازار مخصوص انگشتر و زیورآلات سنتی در اولویت برنامه‌های کمیته سیاست‌گذاری شهر ملی انگشتر است.

ارجمندی در ادامه از صادرات یک میلیون و ۱۵۰ هزار دلاری زیورآلات سنتی در سال گذشته خبر داد و گفت: ایجاد بازار دائمی صنایع‌دستی، ارائه تسهیلات به هنرمندان و سازندگان انگشتر و زیورآلات سنتی نقش مهمی در ایجاد ارزش افزوده و تولید ناخالص ملی دارد.

وی با بیان اینکه اجرای تولید زنده هنرمندان صنایع‌دستی گامی موثر در جهت معرفی ملموس هنر صنایع‌دستی استان خواهد بود، ادامه داد: برپایی کارگاه‌های زنده حمایت مادی و معنوی از هنرمندان صنایع‌دستی است.

خاطرنشان می‌شود، ۵۹۱۲ هنرمند صنایع‌دستی در ۵۳ رشته مختلف صنایع‌دستی در استان قم مشغول فعالیت هستند.

 


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/34350
اخبار مرتبط

نظرات شما