قم فردا گزارش می‌دهد؛

ریل گذاری پیشرفت دختران ایرانی توسط امامین انقلاب

حضرت امام خمینی(ره) و در ادامه مسیر ایشان رهبر گرانقدر انقلاب حضرت امام خامنه ای هر دو مسیری را برای زنان ترسیم کردند که موجب شد زنان با حفظ ارزش های دینی و انسانی به مدارج بالا برسند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا دختران و زنان در طی 44 سال گذشته توانسته اند در سایه ای انقلاب اسلامی ایران به پیشرفت های زیادی در عرصه های مختلف برسند.
این پیشرفت ها در بخش های مختلف از اقتصادی و فرهنگی گرفته تا اجتماعی و ورزشی بوده به طوری که قابل مقایسه با دوران پیش از انقلاب نیست.
در دوران پیش از انقلاب حاکمان مستبد و غرب گرا زنان غربی را به عنوان الگو به زنان ایرانی معرفی می کردند که بررسی نگاه حاکمان آن دوران به زن خود گویای همه زوایای آن است اما در دوران بعد از انقلاب دوران کرامت و ارزش دادن به ارزش های زنان شروع شد به طوری که نگاه سطحی و ابزار گونه به زن جای خود را به نگاه با کرامت و ارزشی داد و زن در تراز الگوها و آموزه های دینی به جهانیان معرفی شد.
در این میان نباید از راهنمایی ها و هدایت های پدرگونه امامین انقلاب نیز به سادگی گذشت.
حضرت امام خمینی(ره) و در ادامه مسیر ایشان رهبر گرانقدر انقلاب حضرت امام خامنه ای هر دو مسیری را برای زنان ترسیم کردند که موجب شد زنان با حفظ ارزش های دینی و انسانی به مدارج بالا برسند.

جایگاه علمی و فرهنگی بانوان از دیدگاه امام خمینی
حضرت امام لزوم تعلیم و تعلم را همراه و همزاد با تهذیب نفس می داند و در این باره می فرمایند: «دخترم! پیمبران مبعوث شدند تا رشد معنوی به بشر دهند و آنان را از حجاب ها برهانند.» (صحیفه امام،ج18،ص445)
علاوه بر این حضرت امام برای شخصیت علمی و فرهنگی زنان در اجتماع به لحاظ آنکه فرزندان امروز و نسل فردا در دامن زنان باید تربیت شوند جایگاه ویژهای قائل هستند و معتقدند: «امکان رسیدن به رتبه اجتهاد برای زن هم هست ولی نمی تواند مرجع تقلید برای دیگران باشد.» (صحیفه امام،ج1،ص 21)
و در جایی دیگر می فرمایند: «شما می دانید که فرهنگ اسلام در این مدت مظلوم بود، در این مدت چند صد سـال، بلکه از اول بعد از پیغمبر سلام الله علیه تا برسد به حالا فرهنگ اسلام مظلوم بود، احکام اسلام مظلوم بودند و این فرهنگ را باید زنده کرد. و شما خانمها همانطوری که آقایان مشغول هستند، همانطوری که مردها در جبهه  علمی و فرهنگی مشغول هستند، شما هم باید مشغول باشید.» (صحیفه امام،ج20،ص9)
ایشان ستایشگر فضایی هستند که در آن زنان نیز همانند مردان توانایی تحصیل و رسیدن به مدارج بالای علمی را داشته باشند.
«شما بانوان در ایران ثابت کردید که در پیشاپیش این نهضت قدم برداشتید، شما سهم بزرگی در این نهضت اسلامی ما دارید، شما در آتیه برای مملکت ما پشتوانه هستید... شما در تحصیل کوشش کنید که برای فضائل اخلاقی، فضائل اعمالی، مجهز شوید... دامان شما یک مدرسه ای است که در آن باید جوانان بزرگ تربیت بشوند.» (صحیفه امام،ج6،ص521)
علاوه بر این ایشان می فرمایند: زنان باید تحصیل کرده پزشکان متخصص، آنهم در رشته های گوناگون و مربیان و دبیران و معلمانی کاردان و باتقوا امروز و فردای ایران عزیز ما را تأمین کنند.» (اشتهاردی: 109-110)

میدان فعالیت برای دختران به شرط رعایت عفاف و عدم اختلاط با مردان باز است
رهبر معظم انقلاب در بیانات خودشان در طی دهه های اخیر بارها به اهمیت حضور زنان و دختران در جامعه اشاره کرده اند حتی ایشان در دهه 70 بارها توصیه هایی دلسوزانه و راهگشا داشته اند که تحقق تنها بخش کوچکی از این خواسته ها موجب شکوفایی استعداد دختران ایرانی در کشور شده است.

[در]عرصه‌ی فعّالیتهای اجتماعی و سیاسی و علمی و فعّالیتهای گوناگون ... زنِ مسلمان مثل مردِ مسلمان حق دارد آنچه را که اقتضای زمان است، آن خلأیی را که احساس میکند، آن وظیفه‌ای را که بر دوش خود حس میکند، انجام دهد. چنانچه دختری مثلاً مایل است پزشک شود، یا فعالیت اقتصادی کند، یا در رشته‌های علمی کار کند، یا در دانشگاه تدریس کند، یا در کارهای سیاسی وارد شود، یا روزنامه‌نگار شود، برای او میدانها باز است. به شرط رعایت عفّت و عفاف و عدم اختلاط و امتزاج زن و مرد، در جامعه‌ی اسلامی میدان برای زن و مرد باز است. شاهد بر این معنا، همه‌ی آثار اسلامی است که در این زمینه‌ها وجود دارد و همه‌ی تکالیف اسلامی است که زن و مرد را به طور یکسان، از مسؤولیت اجتماعی برخوردار میکند. این‌که میفرماید: «من اصبح لا یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم»، مخصوص مردان نیست؛ زنان هم باید به امور مسلمانان و جامعه‌ی اسلامی و امور جهان اسلام و همه‌ی مسائلی که در دنیا میگذرد، احساس مسؤولیت کنند و اهتمام نمایند؛ چون وظیفه‌ی اسلامی است.
 توصیه من به خواهران و دختران عزیزم این است که معلومات و آگاهیهایتان را بیشتر کنید. مطالعه، دقّت، تحقیق، درس، ورود به مسائل مورد ابتلای روز و اهتمام به کارهای دینی، جزو وظایف حتمی و مسلّمی است که امروز زنان کشور باید مثل مردان، خود را موظّف به انجام آنها بدانند.( بیانات در جمع زنان شهر ارومیه‌ 28/۰۶/1375)
 ما از جوانان عزیزمان - چه دختران و چه پسران - توقع داریم که در مورد مسائل اساسی کشور، جدی باشند و جدی برخورد کنند. پیشنهاد می‌کنم روی این مسأله‌ی «جدی بودن» فکر کنید، بعد خواهید دید خیلی از کارهایی که در گوشه و کنار انجام می‌گیرد، ناشی از جدی نبودن است.  ( بیانات در دیدار جمعی از اعضای تشکل‌ها و جمعی از نخبگان دانشجویی ۱۵/۰۸/1382)
 اگر زنان در حرکت اجتماعی یک ملتی حضور نداشته باشند، آن حرکت به جائی نخواهد رسید، موفق نخواهد شد. اگر زنان در یک حرکت حضور پیدا بکنند، یک حضور جدی و آگاهانه و از روی بصیرت، آن حرکت به طور مضاعف پیشرفت خواهد کرد.
 بعد از پیروزی انقلاب، درباره مسأله زن و تلاش برای دفاع از حقوق زنان، فعّالیتهای زیادی شده است. در حقیقت باید گفت که بعد از انقلاب، از زن ایرانی تجلیل شده است. پیشقراول این تجلیل هم امام بزرگوار بود که با همه وجود برای زن ایرانیِ مسلمان ارزش و احترام قائل بود. همین بینش بود که موجب شد زنان کشور در انقلاب اسلامی سهم بزرگی را ایفا کردند؛ به طوری که اگر حضور زنان در نهضت انقلابی ملت ایران نمی‌بود، به احتمال زیاد این انقلاب به این شکل پیروز نمی‌شد؛ یا اصلاً پیروز نمی‌شد، یا مشکلات بزرگی در سر راه آن پدید می‌آمد. بنابراین، حضور زنان مشکل‌گشا بود. در جنگ هم همین طور بود، در مسائل دیگر از اوّل انقلاب تا به‌حال هم همین‌گونه بوده است. بنابراین، تلاش زیادی شده است؛ لیکن در عین حال درباره مسأله‌ی زن، حقوق زن، رفع ستم از زنان و فراهم کردن زمینه‌های مناسب برای زنان کشورمان، لازم است کار فرهنگی بزرگی انجام گیرد.( 30/۰۷/1376)

در پایان باید گفت برخلاف کشورهای غربی که زن را به عنوان ابزار و کالا در نظر گرفته اند دختران و زنان در جمهوری اسلامی ایران در سایه هدایت های امامین انقلاب و پاسداشت ارزش های اسلامی توانسته اند نه تنها کرامت و انسانیت خودشان را حفظ کنند بلکه به جایگاه بالایی در عرصه های مختلف برسند.

انتهای پیام/110


http://qomefarda.ir/42402
اخبار مرتبط

نظرات شما