رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:‌

راه‌های ارتباط بین حوزه علمیه قم و نجف تقویت شود

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به لزوم تقویت ارتباط بین حوزه علمیه قم و نجف ، نشر آثار علمای بزرگ و برگزاری همایش‌ها را از جمله برنامه‌ها دراین راستا دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار جمعی از طلاب ، روحانیون ، ائمه جمعه و جماعات کشور عراق با اشاره به ارتباط تنگاتنگ حوزه علمیه قم و نجف تا قبل از اقدامات ظالمانه رژیم بعثی صدام، تجلیل از شخصیت‌های برجسته هر دو کشور، برپایی نمایشگاه‌های کتاب به منظور نشر آثار علمای بزرگ و برگزاری همایش، کنگره و جشنواره‌های علمی با حضور نخبگان هر دو کشور را از جمله راه‌های تقویت ارتباط و همدلی میان حوزه علمیه قم و نجف بر شمرد.

وی اضافه کرد:‌ ما نیازمند برقراری ارتباط جدی‌تر میان حوزه علمیه قم و نجف هستیم.

وی افزود: باید میان حوزه علمیه قم و نجف تبادل نظر وجود داشته باشد، کما اینکه در گذشته بخش قابل توجهی از طلاب و مراجع تقلید ایرانی، ساکن نجف یا کربلا بودند و تا قبل از اقدامات ظالمانه رژیم بعثی صدام در اخراج ایرانیان و علماء، طی سالیان طولانی، فضای صمیمی توأم با احترام و فهم مشترک میان ایران و عراق وجود داشته است.

حسینی بوشهری ثمره تقویت ارتباط حوزه علمیه قم و نجف را خنثی شدن توطئه‌های دشمنان در تفرقه افکنی میان دو حوزه ارزیابی کرد و گفت:‌ تقویت ارتباط میان حوزه علمیه قم و نجف پیام روشنی است به نفی تمام توطئه‌هایی که دشمنان برای ایجاد تفرقه و فاصله میان این دو حوزه دنبال می‌کنند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به سالروز حادثه پانزدهم خرداد گفت: در آستانه سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) و حادثه پانزدهم خرداد هستیم که سرآغاز نهضت انقلاب اسلامی بود. از ملت عراق و حوزه علمیه نجف که در دوران تبعید امام در نجف، میزبان ایشان بودند، تشکر می‌کنیم.

وی حضور امام خمینی در نجف اشرف را زمینه ساز به سامان نشستن حرکت عظیم انقلاب اسلامی دانست و آن را نقطه عطفی در تاریخ عنوان کرد که شعاع آن از قم تا دورترین نقاط دنیا امتداد یافته است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مشکلات مختلفی که دشمنان برای مردم عراق ایجاد کرده‌اند، اظهار داشت: مردم ما باید آنچه در توان دارند را در جهت تقویت کشور عراق و حوزه علمیه نجف تقدیم کنند تا زمینه حل مشکلاتی که برای مردم عراق و حوزه علمیه کهن نجف ایجاد شده‌است، فراهم شود و این حوزه به شکوه سابق خود دست یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار همکاری‌های مشترک در جهت ارتقاء سطح علمی حوزه علمیه قم و نجف شد و خاطرنشان کرد: باید به رشد علمی طلاب اهتمام جدی ورزیده شود تا بتوانند در جامعه تأثیرگذار باشند و لازمه آن این است که علاوه بر دروس سنتی حوزه، متناسب با اقتضائات امروز جامعه و تخریب فرهنگی غرب، طلاب در مقابل شبهات، به سلاح علوم تخصصی مورد نیاز نیز مسلح شوند.

حسینی بوشهری با اشاره به قرابت فرهنگی ایران و عراق ابراز داشت: هر کجا جای پای دین و تشیع و به تبع آن عشق به اهل بیت(ع) وجود داشته باشد، دشمنان ما مشترک هستند و باید در برنامه‌ریزی‌ها با همکاری بیشتر عمل کنیم تا تهدیدات دشمنان را به خوبی بشناسیم و با آن مقابله کنیم.

وی در پایان نسبت به نفوذی‌هایی که در لباس خودی به میدان آمده‌اند هشدار داد و تصریح کرد: باید آن‌هایی را که ممکن است در داخل ایران و عراق نفوذ کرده باشند، شناسایی کنیم. گاهی این نفوذی‌ها در قامتی حاضر می‌شوند که اصلا احتمال دشمن بودن آن‌ها نمی‌رود.

در ابتدای این جلسه، گزارشی از وضعیت فرهنگی و سیاسی کشور عراق و حوزه علمیه نجف، توسط تعدادی از میهمانان ارائه شد.انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/42678
اخبار مرتبط

نظرات شما