مدیر حوزه‌های علمیه:

شهرسازی در قم باید باروح حوزه و حرم سازگار باشد

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: شهرسازی و معماری در قم باید باروح حرم سازگار باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه در دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی احمدی معاون فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت که در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه انجام شد، با تبریک دهه کرامت و گرامی داشت یاد شهدای ۱۵ خرداد و امام خمینی (ره) اظهار کرد: بنده به‌عنوان طلبه حوزه و یک شهروند قمی از آیت‌الله سعیدی و تمام خادمانی که در خدمت‌های شایسته حرم مطهر بانوی کرامت به زائران فعالیت می‌کنند تشکر می‌کنم.
وی با سپاس از مردمی که حرم بانوی کرامت را مانند نگینی دربرگرفته‌اند، خدمات فرهنگی حرم را مطلوب توصیف کرد و گفت: حرم مطهر حضرت معصومه (س) و شهر مقدس قم یک جایگاه رفیع بین‌المللی دارد و نماد بین‌المللی ایران، اسلام و تشیع است.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه در کشور صربستان مرکزی به نام مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی قم تأسیس شده است، گفت: نام قم یک شعاع وسیع بین‌المللی دارد و این در پرتو حضرت معصومه (س) و حوزه‌ای که در شعاع ایشان شکل‌گرفته و شکوفا شده و در پرتو انقلاب اسلامی و امامی که برآمده از این شهر و حرم و فیضیه است شکل‌گرفته است
وی با تأکید بر شکوفاتر شدن جایگاه و نقش بین‌المللی حرم حضرت معصومه (س)، ابراز کرد: این رویکرد باید روزبه‌روز تقویت شود و یک سند و برنامه داشته باشد به این صورت که یک پیوست و افق بین‌المللی در همه برنامه‌های حرم باید در نظر قرار گیرد.
اعرافی با اشاره به درآمیختگی حرم حضرت معصومه (س) با حوزه و علوم و معارف اسلامی گفت: درآمیختگی حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها با علوم و معارف اسلامی در حد حرم امیرالمؤمنین (ع) در نجف اشرف است و این ویژگی عمیق و بنیادی وجه متمایزکننده قم و این امامزاده نسبت به سایر شهرها و امام‌زادگان است؛ بنابراین باید تعامل، ارتباط، دادوستد و هم‌افزایی نهاد حوزه و نهاد حرم عمیق، مدون و مضبوط شود.
وی با بیان اینکه حضرت معصومه (س) به دلیل بانو بودن نمادی از نگاه اسلام به زن هستند، افزود: حضرت معصومه (س) بعد از حضرت زهرا و همدوش با زینب کبری (س) از بانوان تراز اول جهان اسلام هستند که شناخته شده و معیار برای زنان امروز جامعه ما هستند.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه بانوی کرامت می‌تواند آیینه‌ای باشد که در آن نگاه اسلام به زن و خانواده منعکس شده است، خاطرنشان کرد: نگاه مترقی اسلام به زن و دختر در ایشان جلوه‌گر است و ما باید به‌گونه‌ای این نگاه را عرضه کنیم که در دنیا مطالبه‌گر باشیم که این راه درست است و راهی که غربی‌ها رفته‌اند غلط است.
وی با تأکید بر لزوم اتصال حرم کریمه اهل‌بیت (س) با مردم قم، گفت: ما برای مردم قم باید احترام و ارزش قائل باشیم؛ زیرا این مردم بودند که این حرم را به این جایگاه رساندند و در دامن خود حوزه را پرورش دادند؛ فرهنگ، درک و آگاهی مردم ایران بود که در دل خود تشیع را پذیرفتند و حرم‌ها و امام‌زادگان را آباد کردند؛ بنابراین خدمتگزاری به مدرم و تعامل با مردم باید مدنظر باشد.
اعرافی با بیان اینکه مسئولان قم بیش از آنچه امروز انجام می‌دهند باید در ارتباط با حرم انجام دهند، افزود: در طرح‌های شهری بیش از این باید حرم و حوزه دیده شود؛ اتفاقاتی که پیرامون حرم رخ می‌دهد توسط مسئولان نیاز به بازنگری دارد؛ زیرا حرم و فیضیه کانون قم، ایران و جهان اسلام هستند و دسترسی به این کانون‌ها باید آسان باشد، خدمات روان‌تر باشد و شهرسازی و معماری باید باروح حرم باشد.
وی با تأکید بر اینکه اول باید چند زیرگذر قوی وجود داشته باشد و سپس خیابان‌ها محدود شود، گفت: باید همه شهرسازی‌ها و حمل‌ونقل و موارد دیگر با نگاه دسترسی آسان زائران، مجاوران، طلاب و اساتید به حرم مطهر باشد؛ زیرا با عدم توجه به این مسائل حرم‌ها خلوت‌تر می‌شود.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه حرم مطهر باید در مسائل مطالعاتی و تبلیغاتی مراکز پژوهشی، و تحقیقاتی حوزوی و غیرحوزوی قم هدایت کلی داشته باشد، گفت: در مباحث فرهنگی باید از زبان هنر استفاده شود و به‌ویژه برای نسل جوان بسیاری از هنرها می‌تواند در خدمت تعمیق معارف الهی قرار گیرد.
در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمدی با بیان اینکه معاونت فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت ۴ مدیریت دارد و رسالتش که نشر معارف قرآن و عترت است در این ۴ بخش ساماندهی می‌شود، گفت: فعالیت‌های فرهنگی حرم مطهر در مدیریت معارف قرآن و عترت، مدیریت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد، مدیریت آفرینش‌های فرهنگی و هنری و مدیریت روابط‌عمومی و تبلیغات انجام می‌شود.
وی در ادامه به تشریح فعالیت‌های هر کدام از مدیریت‌های معاونت فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت پرداخت.


انتهای پیام/


منبع:پایگاه خبری حرم حضرت معصومه
http://qomefarda.ir/42720
اخبار مرتبط

نظرات شما