مدیرکل میراث‌فرهنگی قم:

کاروان‌سرای «دیرگچین» قم ثبت جهانی شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم از ثبت جهانی کاروان‌سرای دیرگچین خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، علیرضا ارجمندی گفت: پرونده «کاروان‌سراهای ایران» به‌عنوان بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید.
وی گفت: روز یکشنبه ۲۶ شهریور در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو که در ریاض عربستان در حال برگزاری است، پرونده «کاروان‌سراهای ایران» تأیید شد و کاروان‌سرای دیر گچین قم به ثبت جهانی رسید.
ارجمندی خاطرنشان کرد: در این جلسه، رسول وطن‌دوست به نمایندگی از هیأت اعزامی ایران گزارشی از پرونده کاروان‌سراهای ایران ارائه کرد.
دِیرِ گچین کاروان‌سرایی در ایران است که بر سر راه جاده تاریخی ری به قم در مرکز پارک ملی کویر قرار دارد.
دیر گچین یکی از بزرگ‌ترین کاروان‌سراهای ایران است و ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اثر باعث شده آن را «مادر کاروان‌سراهای ایران» بنامند. دیر گچین در بخش مرکزی شهرستان قم، ۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهر قم (کیلومتر ۶۰ بزرگراه گرمسار)، و ۳۵ کیلومتری جنوب غربی ورامین واقع شده است.
این بنا را به‌خاطرداشتن گنبدی از جنس گچ دیر گچین نامیده‌اند، اما اکنون چنین گنبدی در بنا وجود ندارد.
بنای کاروان‌سرا مربوط به دوره ساسانی است و آن را در دوران سلجوقیان، صفویان، و قاجاریان مرمت و بازسازی کرده‌اند.
شکل کنونی آن متعلق به دوران صفویه است. این کاروان‌سرا در راه باستانی ری به اصفهان مشهور به «راهِ دیر» قرار دارد. در پی تغییر جاده تهران به قم از راهِ دیر به مسیر حسن‌آباد در زمان امین‌السلطان، دیر گچین متروکه شد و افراد محلی از آن برای نگهداری دام استفاده بردند.
این کاروان‌سرا یکم مهر سال ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۴۰۸ به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.
انتهای پیام/


منبع:خبرگزاری ایرنا
http://qomefarda.ir/45233
اخبار مرتبط

نظرات شما