سخنران حرم مطهر بانوی کرامت:

قرآن درمان بزرگ‌ترین درد‌های انسان و جامعه است

سخنران حرم بانوی کرامت گفت: قرآن کریم درد‌ها را شفا و ما را از گرفتاری‌ها و شداید نجات می‌دهد؛ ولی متأسفانه مسلمانان امروز گرفتار کفر و نفاق هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسین حسینی قمی در سخنرانی محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت، در ادامه درس‌هایی از نهج‌البلاغه و به مناسبت برگزاری چهلمین دوره مسابقات قرآن کریم، به فراز‌هایی از بیانات امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در مورد قرآن اشاره نمود و اظهار داشت: امام علی علیه‌السلام در خطبه ۱۱۰ نهج‌البلاغه به چهار فرمان دررابطه‌با قرآن کریم تصریح می‌کنند.
وی فراگیری قرآن که سخن پروردگار و بهترین سخن‌هاست را از مهم‌ترین تأکیدات مولی‌الموحدین علی علیه‌السلام برشمرد و اذعان داشت: فهم و درک قرآن از جمله تأکیدات مکرر امام علی علیه اسلام در نهج‌البلاغه است؛ چراکه تفقه در قرآن بهار دل‌هاست.
حسینی قمی با بیان اینکه در نگاه امام علی علیه‌السلام قرآن کریم شفادهنده بیماری جسم و روح است و نور قرآن شفابخش دل‌هاست، خاطرنشان کرد: امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در ادامه خطبه بر تلاوت خوب و صوت زیبای قرآن کریم تصریح می‌کنند.
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت خطبه ۱۷۶ نهج‌البلاغه را از دیگر خطبه‌های حضرت در وصف اهمیت قرآن دانست و با تأکید بر اینکه قرآن نصیحت‌کننده‌ای است که هرگز فریب نمی‌دهد، اظهار داشت: قرآن کریم هدایتگری است که کسی را گمراه نمی‌سازد و سخن‌گویی است که هرگز دروغ نمی‌گوید؛ هرکس با قرآن هم‌نشینی کند، وقتی از محضر قرآن فاصله می‌گیرد، بر هدایتش اضافه و از جهل و کوری‌اش کم می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه کسی با داشتن قرآن گرفتار بیچارگی نمی‌شود، خاطرنشان کرد: گرفتاری جوامع اسلامی و مسلمانان به‌خاطر فاصله‌گرفتن از قرآن کریم است؛ مظلومیتی که بر مردم فلسطین سایه افکنده نشان می‌دهد که بیش از ۲۰ کشور عربی و ۵۰ کشور اسلامی که در ظاهر به قرآن می‌پردازند، توجهی به عمق آموزه‌های قرآنی ندارند.
حسینی قمی به جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی و شهادت ۳۰ هزار مظلوم فلسطینی اشاره و آن را ننگی بر تمام کشور‌های اسلامی دانست و با بیان اینکه کشور‌های اسلامی عربی مرد جنگ با صهیونیسم نیستند، اظهار داشت: ما حتی انتظار قطع روابط کشور‌های اسلامی با رژیم صهیونیستی را نداریم؛ حتی انتظار نداریم یک روز سفرای خود را از تل‌آویو احضار کنند؛ حداقل مردانگی نشان می‌دادند و در دادگاه‌های بین‌المللی شکایت حقوقی علیه اسرائیل مطرح می‌کردند.
وی با تأکید بر اینکه همایش‌ها، جلسات، برنامه‌ها و مسابقات بین‌المللی تلاوت، حفظ و قرائت قرآن همه‌وهمه مقدمه‌ای برای عمل به آموزه‌های الهی است، اظهار داشت: هیچ‌کسی از قرآن بی‌نیاز نیست و همه باید سر سفره قرآن بنشینند.
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت تصریح کرد: از قرآن کریم بخواهیم درد‌ها را شفا و ما را از گرفتاری‌ها و شداید نجات دهد؛ چرا که قرآن درمان و شفای بزرگ‌ترین درد‌های انسان و جامعه است.
حسینی قمی بزرگ‌ترین درد انسان و جامعه در بیان امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام را کفر و نفاق، جهل و ضلالت و ضعف ایمان دانست و اظهار داشت: متأسفانه مسلمانان امروز گرفتار کفر و نفاق هستند و تظاهر می‌کنند ما مسلمانیم و شبکه‌های قرآنی راه انداخته‌اند؛ درحالی‌که در برابر دفاع از مظلوم که صراحت قرآنی است، سکوت کرده‌اند.
وی قرآن و اهل‌بیت علیهم‌السلام را وسیله شفاعت و کسب توجه ذات اقدس الهی توصیف نمود و با بیان اینکه محبت قرآن نجات‌بخش و احیاگر انسان و جامعه ایمانی است، یادآور شد: آیات قرآن باید اشک شوق و یا اشک خوف انسان را جاری سازد.
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با تأکید بر این که قرآن را نباید وسیله توجه مردم و خودنمایی قرار دهیم، اظهار داشت: امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام هشدار می‌دهند که قرآن کریم بهترین وسیله جلب‌توجه ذات اقدس الهی است؛ نباید قرائت، تلاوت و مجلس قرآن وسیله خودنمایی و جلب‌توجه مردم به انسان قرار گیرد.
وی با بیان این که قرآن و اهل‌بیت علیهم‌السلام شفاعت‌کنندگانی هستند که شفاعتشان پذیرفته می‌شود، یادآور شد: باید اسباب کسب شفاعت قرآن و اهل‌بیت علیهم‌السلام را در خود به وجود آوریم؛ برپایی جلسه تعلیم، تفسیر و عمل به قرآن از راهکار‌های جلب شفاعت قرآن است.
حسینی قمی در بخش پایانی سخنان خود بر اهمیت تقویت روخوانی قرآن در میان جوانان و نوجوانان و برگزاری جلسات تفسیری تصریح نمود و اذعان داشت: امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌فرمایند؛ فردای قیامت شفاعت و شکایت قرآن پذیرفته می‌شود.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/47729
اخبار مرتبط

نظرات شما