رئیس حوزه هنری قم:

فرهنگ و هنر قم از نظر زیرساخت دچار ضعف است

رئیس حوزه هنری قم گفت: متأسفانه فرهنگ و هنر قم از نظر زیرساخت دچار ضعف است و کمبود امکانات و نزدیکی به پایتخت باعث شده تا هنرمندان به تهران مهاجرت کنند و ثمره هنر قم در جای دیگر چیده شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از باشگاه خبرنگاران، سید مهدی حسینی رئیس حوزه هنری قم در دیدار علیرضا ارجمندی مدیرکل میراث‌‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم به تشریح فعالیت‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: از جمله مأموریت‌های حوزه هنری، جذب و پرورش هنرمندان انقلابی است و خوشبختانه حوزه هنری قم در طول سالیان فعالیت خود، خاستگاه اساتید و هنرمندان مطرح شهر بوده است.
رئیس حوزه هنری قم با تأکید بر این نکته که متأسفانه فرهنگ و هنر استان قم از نظر زیرساخت دچار ضعف است گفت: کمبود امکانات و نزدیکی به پایتخت باعث شده تا هنرمندان خوب شهر به تهران مهاجرت کنند و ثمره هنر قم در جای دیگری چیده شود.
حسینی با اشاره به تهیه و تنظیم سند زیست‌بوم استان در حوزه هنری قم گفت: این سند فرهنگی علاوه بر فرهنگ و هنر به حوزه‌های مختلفی از جمله میراث و گردشگری می‌پردازد و می‌تواند زمینه مناسبی برای همکاری دو دستگاه باشد.
رئیس حوزه هنری قم درباره حضور و بهره‌برداری هنرمندان در فضا‌های تاریخی گفت: اغلب به تزیینات ابنیه تاریخی به چشم زینت نگاه کردیم درصورتی‌که این آثار باید منبع الهام قرار گیرد. حضور هنرمند در فضای روح‌بخش ابنیه تاریخی می‌تواند زمینه‌ساز این اتفاق باشد.
رئیس حوزه هنری قم همچنین در ادامه سخنانش به شکل‌گیری مرکز رشد حوزه هنری باهدف توانمندسازی هنرمندان شهر قم در عرصه‌های مختلفی از جمله اقتصادی اشاره کرد.
همچنین علیرضا ارجمندی با اشاره به ظرفیت‌های میراث‌فرهنگی در شهر قم گفت: در بعد فرهنگی میراث انتظار ما بیشتر از این است که در حال حاضر وجود دارد و در این عرصه باید فعالیت بیشتری اتفاق بیفتد که این امر می‌تواند در همکاری با حوزه هنری قم تحقق یابد. با تبیین داشته‌های ارزشمند میراثی و فرهنگی شهر می‌توانیم بسیاری از مشکلات شهر را از پیش رو برداریم و در این عرصه هنرمندان و نگاه هنرمندانه آنها می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
او با اشاره به بنا‌های تاریخی منحصربه‌فرد استان از جمله دیرگچین، مجموعه ابنیه سلجوقی و ایلخانی و مسجد جامع شهر قم گفت: گردشگران ایرانی و غیرایرانی آثار تاریخی ما را می‌پسندند و فضا‌های مدرن شهری برایشان جذابیت ندارد؛ لذا ما باید در تبلیغ و شناساندن این فضا‌ها بکوشیم. معرفی این فضا‌ها برای ما هم برد فرهنگی دارد و هم برد اقتصادی. با فعال‌شدن ابنیه تاریخی روح هنر اسلامی و اشتغال‌زایی تقویت خواهد شد.
مدیرکل میراث‌‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همچنین عنوان کرد: هنرمندان عرصه میراث‌فرهنگی انسجام ندارند و امید است که با همکار دو دستگاه و برگزاری نشست‌های مشارکتی این انسجام حاصل شود و اتفاقات خوبی رقم بخورد چرا که نگاه دنیا به شهر قم است و هر فعالیتی در عرصه فرهنگی در این شهر برد و ضریب خواهد یافت.
مدیرکل میراث‌‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همچنین به فقر سوغات و عدم تنوع در این عرصه اشاره کرد و گفت: مرکز رشد حوزه هنری قم می‌تواند مرکزی برای بازدید گردشگران و عرضه محصولات هنری بر اساس بوم شهر قم باشد.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48391
اخبار مرتبط

نظرات شما