قم فردا گزارش می‌دهد؛

عطای رزق اصلی انسان در شب قدر

اساتید حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه بهترین خواسته در شب قدر، پیشرفت و تکامل اخلاقی و معنوی است گفت: شب قدر قلب ماه رمضان اس و در این شب رزق اصلی و سالانه انسان به او عطا می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا»  گویی همین دیروز بود که خود را برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده می‌کردیم و به دنبال این بودیم تا با رعایت تغذیه مناسب بتوانیم به بهترین شکل این فریضه واجب خداوند را به‌خوبی انجام دهیم، اما حال به بهترین شب ماه مبارک رمضان یعنی اولین شب قدر رسیده‌ایم. شب قدر یکی از شب‌های بافضیلت است که اعمال عبادی آن در فقه بحث شده است.
یکی از الطاف و موهبت‌های ویژه خداوند در ماه رمضان شب قدر است. شب قدر اوج معنویت و عبادت ماه مبارک رمضان است. شبی که قرآن؛ کلام خداوند در آن نازل شده است و مقدرات زندگی بشر تا شب قدر آینده در آن تعیین می‌شود.  امام صادق (علیه‌السّلام) در این باره می‌فرمایند: «ابتدای سال، شب قدر است، در آن شب آنچه از این سال‌تاسال آینده انجام خواهد گرفت، نوشته می‌شود»

 شب قدر در آیینه روایات
شب قدر شب تجلی میعاد انسان با خداوند و از خود جداشدن و غرق در دریای رحمت و محبت و مهربانی خدا شدن است.
در روایات اهل بیت (ع) آمده است: فرشتگان در شب قدر فرود آمده و در زمین پخش می‌شوند، بر مجالس مؤمنین پا گذاشته بر آنان سلام کرده و برای دعای آنان آمین می‌گویند، تا آنگاه که سپیده دم طلوع کند و در این شب دعای کسی رد نمی‌شود، مگر دعای عاق والدین، قطع کننده رحم، کسی که شراب بنوشد و کسی که دشمنی مومنی در دلش باشد. ماه رمضان کارگاه خودسازی
از همین رو آیت الله محمود رجبی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به ماه رمضان ماه بندگی خداوند، گفت: در قرآن کریم از ماه رمضان به عنوان ماه ویژه ای با شرایط خاص جهت تقرب به خداوند یاد شده است.
وی ادامه داد: ماه رمضان همانند کارگاهی است که خداوند طراحی کرده ‌تا انسان‌ها با استفاده از آن برای خود توشه‌ای فراهم کنند و به خودسازی خویش بپردازند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان فرصت گران بها و استثنایی است، گفت: انسان‌ها باید خود را آماده کنند تا در طول سال بتوانند با هوای نفس خویش و شیطان درون و بیرون مبارزه کنند و اگر انسان‌ها در این ماه به خودسازی خویش بپردازند در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی موفق تر خواهند بود.

عظمت و اهمیت شب قدر
در مورد اهمیت شب قدر همین‌قدر بس که خداوند سوره‌ای در خصوص این شب نازل فرموده و در این سوره خطاب به پیامبرش می‌فرماید: «وما ادریک ما لیلة القدر؛  و تو چه می‌دانی که شب قدر چیست؟» آنگاه خداوند بدون فاصله به عظمت و بزرگی آن شب اشاره کرده و می‌فرماید: «لیلة القدر خیر من الف شهر؛ شب قدر از هزار ماه بهتر است.»
این نوع تعبیر نشانۀ عظمت، منزلت و اهمیت شب قدر است که نشان می‌دهد، حتی پیامبر اکرم (ص) قبل از نزول این آیات به آن واقف نبوده است.

آن‌گونه که از آیات و روایات برمی‌آید، این شب شبی عزیز و مقدس است که در آن تمامی قرآن یکجا بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد. شبی که ملائکه و روح به اذن پروردگار برای تقدیر هر کاری نازل می‌شوند. شب قدر شب سلام و رحمت است. شبی است مملو از سلامتی توأم با رحمت، درود و ایمنی.  امام سجاد (ع) ‌ می‌فرمایند: شب قدر شب سلام و درود فرشتگان است، شبی که برکت و خیر آن تا دمیدن صبح برای بندگان مخلص او پیوسته و برقرار است.شب قدر، قلب ماه مبارک رمضان است
از همین رو آیت‌الله سید رحیم توکل، عضو خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این که شب قدر، قلب ماه مبارک رمضان است، اظهار داشت: بی شک در همه روزها و شب‌های ماه رمضان، فرصت برای مناجات با خداوند برای انسان به‌خصوص نسل جوان تشنه دریافت معارف فراهم است؛ اما در این میان، شب قدر، بهترین و عزیزترین فرصتی است که نباید به‌هیچ‌وجه آن را از دست داد.
وی با اشاره به اینکه بی شک شب قدر، رزق اصلی انسان در طول یک سال مشخص شده و به او اعطا می‌شود، گفت: در برخی روایات وارد شده که اول سال شما، شب قدر است و در چنین شبی هر چه برای انسان از خوبی‌ها و بدی‌ها پیش آید، می‌نویسند؛ اما باید توجه داشت که اینها حتمی نیست، بلکه به رفتار و عملکرد خود انسان نیز مربوط است.

مقدرات سالانه انسان در شب قدر تقدیر می‌گردد
همان‌طور که گفته شد شب قدر، شبی است که همه مقدرات سالانه انسان با تقدیر می‌گردد. شب قدر یکی از شب‌های نیمه دوم ماه رمضان است که طبق روایات ما، یکی از شب‌های نوزدهم یا بیست و یکم و به‌احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارک رمضان است.
در این شب امور خیر و شر مردم، ولادت، مرگ، روزی، حج، طاعت و خلاصه هر حادثه‌ای که در طول سال متناسب بااراده، دعا و قابلیت انسان واقع می‌شود، تقدیر می‌گردد. شب قدر، همیشه و هر سال تکرار می‌شود. عبادت در آن شب، فضیلت فراوان دارد و بهره‌برداری از آن در نیکویی سرنوشت یک‌ساله، بسیار مؤثر است. در این شب، تمام حوادث سال آینده به امام‌زمان ارائه می‌شود و وی از سرنوشت خود و دیگران باخبر می‌گردد.

بهترین خواسته در شب قدر، پیشرفت و تکامل اخلاقی و معنوی است
این در حالی است که آیت‌الله عسگر دیرباز در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به شب‌های قدر، اظهار داشت: خداوند در شب‌های قدر میزبان بندگان است و فرموده که شما مهمان من هستید.
وی با اشاره به اینکه خداوند در شب های قدر به صورت ویژه میزبان بندگان خود است، گفت: در این شب های باید قرآن و ادعیه هایی مختلف که مورد توصیه ائمه اطهار(ع) است را بیشتر بخوانیم.
عضو خبرگان رهبری عنوان داشت: باید از این فرصت حداکثر استفاده را داشته باشیم و از خدا بخواهیم که به ما توفیق تعالی و پیشرفت و تکامل اخلاقی و معنوی و ایمانی را بدهد که این مسئله بی شک بهترین خواسته در شب پرفضیلت قدر است.در شب‌های قدر برای رفع مشکلات یکدیگر دعا کنیم
همچنین آیت‌الله محسن فقیهی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار ما  با اشاره به شب‌های قدر، اظهار داشت: خداوند متعادل در قرآن می‌فرمایند که ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم و شب قدر مقام بالایی دارد که کسی به این سادگی متوجه نمی‌شود و نمی‌دانید معنای لیله القدر چیست.
وی با اشاره به اینکه ارزش شب قدر بسیار زیاد است، گفت: تلاوت قرآن، دعا، نیایش و توبه از آداب شب‌های قدر است که بنده را به تقرب الهی نزدیک‌تر می‌کند.
آیت‌الله فقیهی با اشاره به اینکه ماه رمضان ماه بندگی خدا، رسیدگی به مساکین و رسیدگی به امور مردم است، بیان داشت: خداوند متعال خود در قرآن به بندگان رازونیاز در این شب‌ها را بسیار سفارش کرده است و وعده داده است که دعای دردمندان را استجابت خواهد کرد.

طبق روایات شب قدر قلب ماه رمضان است و شروع سال جدید هر انسانی با نوشتن امور خوب و بد یک سال آینده او آغاز می‌شود و هر کسی با استغفار و دعا به درگاه خداوند سرنوشت خوبی را طلب می‌کند که امیدواریم در این شب برای سال آینده خود و دیگران دعا کنیم و بهترین‌ها را بخواهیم.انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/48158
اخبار مرتبط

نظرات شما