محکومیت عملیات نظامی در شمال سوریه توسط سفیر ایران در سازمان ملل

ایروانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل هرگونه عملیات نظامی در شمال سوریه را برای مسائل انسان دوستانه چالش برانگیز دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، اقدامات رژیم صهیونیستی در نقض مکرر حاکمیت، تمامیت ارضی سوریه و هدف قرار دادن عمدی افراد و زیر بنا‌های غیر نظامی بویژه حمله به فرودگاه‌ها و کشتی‌های حامل کمک‌های انسانی در این کشور را نقض حقوق بین الملل، حقوق انسان‌دوستانه بین المللی و منشور ملل متحد دانست و بر حق مشروع سوریه در دفاع از خود بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی تاکید کرد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل پیرامون شرایط در خاورمیانه با تمرکز بر سوریه، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را در خصوص تحولات این کشور تشریح کرد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: امنیت و ثبات در شمال سوریه تنها از طریق حفظ و احترام کامل به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور بدست می‌آید و هرگونه عملیات نظامی در شمال سوریه می‌تواند برای مسائل انسان دوستانه چالش برانگیز باشد و حتی آن را بدتر کند.

سفیر و نماینده دائم ایران، شرایط انسانی در سوریه را وخیم ارزیابی و اضافه کرد: تداوم مشکلات اقتصادی این کشور دارای تاثیرات گسترده‌ای است. در این رابطه یکی از مهمترین مسائل ترسناک، شیوع وبا در سراسر سوریه است و این امر شرایط انسانی مخاطره آمیز این کشور را تشدید کرده است.

ایروانی از تلاش‌های سازمان ملل و آژانس‌های وابسته به آن به منظور تامین کمک‌های انسانی برای نیازمندان و همچنین همکاری در اجرای قطعنامه ۲۶۴۲ تجلیل کرد و افزود: تحریم‌های یکجانبه و به ویژه سختی‌های موجود در امر سلامت عمومی و امنیت غذایی که توسط کشور‌های غربی تحمیل شده، شرایط انسانی سوریه را بدتر کرده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: کشور‌های سرمایه گذار برای کمک به صندوق ضروری، کمک‌های انسان دوستانه سوریه کوتاهی کرده اند. ایران از تحویل هشتمین محموله کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه حمایت می‌کند و فقدان پیشرفت ملموس در تحویل و توزیع‌های ناعادلانه و تبعیض آمیز را چالش برانگیز می‌داند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: در پروسه سیاسی، ایران از تشکیل جلسه بعدی کمیته قانون اساسی و همچنین از کار جاری کمیته برای رسیدن به راه حل ضروری حمایت می‌کند.

وی همچنین رفع اشغال و اعاده احترام کامل به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را پیش شرط هرگونه راه حل سیاسی دانست و بیان کرد: نشست روند آستانه در جهت تلاش برای پایان دادن به بحران و کاهش صدمات به مردم سوریه در تاریخ‌های ۲۲ و ۲۳ نوامبر برگزار شد.

سفیر ایران در سازمان ملل ادامه داد: نمایندگان ارشد تضمین کنندگان روند آستانه در این نشست، نقش حیاتی کمیته‌های قانون اساسی را مورد تاکید قرار دادند، نگرانی عمیق خود را در مورد شرایط انسانی سوریه ابراز کردند و بر نیاز به برداشتن موانع و افزایش کمک‌های انسانی به همه سوری‌ها در سراسر سوریه بدون تبعیض و یا پیش شرط پای فشردند.

ایروانی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران یکبار دیگر دزدی منابع طبیعی سوریه به ویژه محصولات نفتی را در مناطقی که توسط نیرو‌های خارجی اشغال شده، محکوم می‌کند و این اقدام جنایتکارانه را نقض آشکار تمامیت ارضی، قطعنامه‌های سازمان ملل و منشور ملل متحد در مورد سوریه می‌داند.انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/38366
اخبار مرتبط

نظرات شما