مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی استانداری قم:

بیش از ۵۷هزار دانش آموز و دانشجوی خارجی در قم تحصیل می‌کنند

مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی استانداری قم از تحصیل ۵۷ هزار و ۵۳۶ دانش‌آموز و دانشجوی خارجی در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، علی‌اکبر زارعی اظهار داشت: ‌ در حوزه دانشجویی، ۲۲ هزار نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در قم تحصیل می‌کنند و سیاست جذب دانشجو در استان باید به‌گونه‌ای باشد تا بهره مادی و معنوی از آن برده شود.
وی با اشاره به اینکه برخی دانشگاه‌های قم در جذب دانشجوی خارجی تنها به فکر جذب سرمایه هستند گفت: اگر این گونه برنامه‌ریزی شود تنها نفع ما این خواهد بود که دانشجو سرمایه نقدی را واریز حساب دانشگاه می‌کند؛ اما نگاه باید فراتر باشد و بسترهای لازم قبل از جذب دانشجو ایجاد شود.
زارعی افزود: تخت اسکان و خوابگاه، مسائل آموزشی و کلاس اوقات فراغت دانشجویان خارجی باید مشخص باشد در غیر این صورت اشغال تخت‌های اقامتی در قم توسط آنان، زائران را برای اسکان دچار مشکل می‌کند.
مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی استانداری قم افزود: در سال تحصیلی که به اتمام رسید، ۳۵ هزار و ۵۳۶ نفر دانش‌آموز تبعه خارجی که بیشتر از اتباع افغان بودند در مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس این استان تحصیل کردند.
وی با اشاره به کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی در حوزه اتباع گفت: در حال حاضر ۱۲ مدرسه با کمک‌ کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در قم ساخته شده و اکنون نیز ۲ مدرسه در حال ساخت است.
زارعی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ساماندهی در حوزه اتباع کشور با تشکیل سازمان ملی مهاجرت شروع شده و رئیس‌جمهور هم با توصیه‌های کاربردی در این زمینه اقدام کرده است تا کار نظام‌مند کردن اتباع شروع شود.
وی با اشاره به اینکه باید مدیریت واحد در حوزه اتباع صورت گیرد گفت: اکنون سازمان ملی مهاجرت رسماً افتتاح شده و یکی از برنامه‌های این سازمان این خواهد بود که تمام مدارک شناسایی مهاجران یکسان و به کارت هوشمند تبدیل شود.
قم با پذیرش اتباع ۹۰ کشور خارجی دومین استان کشور از نظر تکثر اتباع در کشور است. همچنین قم پنجمین استان کشور در پذیرش اتباع افغان است.
نزدیک به ۲۲۰ هزار تن از اتباع خارجی در قم سکونت دارند.انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/42752
اخبار مرتبط

نظرات شما