قهقرای اصلاح‌طلبان و انتخابات؛

جناحی که تکلیف نامزدهای خود را به غیر واگذار کرد!

نامزدهای جریان اصلاحات در اوج بی‌عملی و انفعال رهبران خود، نه ذیل نام مجید انصاری یا عارف، بلکه در فهرست علی مطهری قرار گرفته‌اند؛ شخصیتی که اگرچه در برخی مواضع سیاسی با اصلاح‌طلبان همسوست اما در سایر مواضع به‌ویژه مسائل فرهنگی در جایگاه مقابل آنهاست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» با نزدیک‌شدن به آغاز تبلیغات انتخابات مجلس دوازدهم، جبهه اصلاحات در نشست اخیر خود در واکنش به بیانیه ۱۱۰ نفری که خواستار ارائه فهرستی از نیروهای میانه‌رو شده بودند، بار دیگر اعلام کرد در تهران لیستی نخواهد داد.

 با این اعلام موضع، نامزدهای باقی‌مانده تحت لیست «صدای ملت» به سرلیستی علی مطهری وارد انتخابات می‌شوند؛ روند کنشگری اصلاح‌طلبان در انتخابات سال‌های اخیر سیری قهقرایی طی کرده است؛ سیری که نه حرکت به سمت راهبرد داشتن و برنامه‌محوری، بلکه بی‌راهبردتر از گذشته تکلیف نامزدهای این جریان را هم به دیگران سپرده است.

 در انتخابات ۹۴، اصلاح‌طلبان که احتمال بالایی در پیروزی خود می‌دیدند، با گنجاندن نام برخی چهره‌هایی که سابق به جریان اصول‌گرا منتسب بودند، وارد گود رقابت‌ها شدند؛ اما در دوره یازدهم، شورای‌عالی سیاست‌گذاری از ارائه لیست خودداری کرد و صحنه را به احزاب واگذار کرد. در آن دوره شاید لیست حزب کارگزاران از جهت اصلاح‌طلب بودن همه نامزدها پر و پیمان‌تر از لیست امید در سال ۹۴ بود؛ اما نه مانند سال ۹۴ حمایت همه جریان را به‌دنبال داشت و نه حتی خاتمی حاضر به حمایت صریح شد.

 در دوره فعلی اما جریان اصلاحات حتی از ارائه لیست توسط احزاب هم منصرف شده و در مرحله ثبت‌نام و پیش ثبت‌نام هم کاملاً منفعلانه وارد عرصه شدند و چهره‌هایی که انتظار می‌رفت بتوانند سرلیستی را برعهده بگیرند ثبت‌نام نکردند و هم سکوت اختیار کردند؛ حتی اشخاصی که در بررسی صلاحیت نیز بنظر نمی‌رسید مشکل چندانی داشته باشند.

 مجید انصاری (سرلیست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس هشتم و یازدهم)، محمدرضا عارف (سرلیست اصلاح‌طلبان در مجلس دهم) علیرضا محجوب (نماینده ۶ دوره مجلس) سهیلا جلودارزاده (نماینده ۴ دوره مجلس) مصطفی کواکبیان (دبیرکل حزب مردم‌سالاری) از جمله این افراد هستند که به نظر می‌رسد دلیل اصلی ثبت‌نام نکردن آنها ترس از شکست و برآیند عدم احتمال پیروزی بود؛ امری که جبهه اصلاحات را هم به این نتیجه رساند که به دلیل نداشتن پایگاه اجتماعی بهتر است به بهانه‌هایی چون "ایستادن کنار مردم و یا انتقاد به قانون انتخابات"، عرصه را واگذار کند درحالی‌که این رویه اخیراً مورد نقد فعالان سیاسی این جناح قرار گرفته و ۱۱۰ نفر در بیانیه‌ای خواستار ائتلافــی از نامزدهای میانه‌رو در حوزه‌هایی که نامزد باکیفیتی برای رقابت مانده شدند؛ اما جواد امام سخنگوی جبهه اصلاحات در توئیتی با تمسخر این ۱۱۰ نفر تحت با هشتگ "روزنه‌گشاها"، بر موضع قبلی خودشان تأکید کرد.

 در این شرایط نامزدهای تأیید صلاحیت شده جریان اصلاحات یا مجبور به تغییر حوزه انتخابیه شدند و یا مابقی آنها ذیل لیست علی مطهری درآمدند که قرار است در روزهای آینده معرفی شود.

 نامزدهای جریان اصلاحات در اوج بی‌عملی و انفعال رهبران این جناح، نه ذیل نام مجید انصاری یا عارف، بلکه در فهرست علی مطهری هستند؛ شخصیتی که اگرچه در برخی مواضع سیاسی با اصلاح‌طلبان همسوست اما در سایر مواضع به‌ویژه مسائل فرهنگی در جایگاه مقابل آنهاست.

 جریان اصلاحات بعد ازدست‌دادن پایگاه رأی خود به دلیل عملکرد دولت حسن روحانی، نه‌تنها نتوانسته به بازبینی خود بنشیند؛ بلکه از تدارک یک لیست ساده برای انتخابات عاجز مانده تا جایی که سرنوشت نیروهای خود را احتمالاً به علی مطهری واگذار می‌کند!
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/47677
اخبار مرتبط

نظرات شما