استاد حوزه علمیه:

۱۰۳ بار خداوند در قرآن دستور به صبر داده است

استاد حوزه علمیه گفت:۱۰۳ بار خداوند در قرآن دستور به صبر داده اگر انسان در برابر گناهان صبر کند در این صورت مستحق رحمت الهی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین انصاریان شامگاه دوشنبه در مراسم حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علی‌ها که در شبستان امام خمینی (ره) برگزار شد گفت: درصورتی‌که گناه اجتماعی، فردی و یا سیاسی به انسان رو کرد، با استقامت و صبر باید به گناه پشت‌پا زد.

 استاد انصاریان بیان کرد: امام حسین علیه‌السلام بیعت با بنی‌امیه که دزد ایمان مردم بود را نپذیرفت و از مدینه بیرون آمدند و به مکه رفت و سپس به کربلا آمد و در طی ۸ روزی که ۳۰ هزار نفر حضرت را محاصره کرده بودند، در پاسخ به بیعت با حکومت ظالم فرمود به خدا قسم من با شما دست نمی‌دهم و این نرفتن به سمت گناه، سبب شهادت حضرت و ۷۲ نفر از یارانش شد و این امر می‌ارزید که به گناه بیعت با بنی‌امیه آلوده نشوند.

 استاد حوزه علمیه ادامه داد: در برابر گناه رشوه، ربا، غارت‌کردن ارث یتیم و بقیه گناهان، قرآن انسان را به استقامت دعوت می‌کند.

 وی با بیان اینکه آتش‌گیره دوزخ، گناهان است و تا وقتی انسان به سمت گناه نرود جهنمی نیست افزود: کسانی که مال یتیم را به‌ناحق می‌خورند، آتش در درون خود می‌ریزند و در همان وقت مصرف‌کردن مال حرام، آتش در درونشان ریخته می‌شود.

 استاد انصاریان گفت: اگر انسان در برابر گناهان صبر کند در این صورت مستحق رحمت الهی خواهد بود.

 وی افزود: انسان نباید به مریض خبر دلهره‌آوری دهد و باید فرصت مناسبی برای بیان خبر پیدا کرد و وقتی حضرت زهرا سلام‌الله علی‌ها خبر شهادتش را از پیامبر شنید؛ پیامبر به او توصیه کرد که صبر کند.

 استاد حوزه علمیه گفت: پیامبر اسلام به حضرت زهرا سلام‌الله علی‌ها فرمود برای شهادت امام حسین علیه‌السلام باید تسلیم خدا باشد.

 وی بیان کرد: ۱۰۳ بار خداوند در قرآن به انبیا، امت و اهل اسلام دستور صبر داده است؛ یعنی اگر انسان صبر نکند ارزش‌های عبادتی از دست می‌رود و ارزش‌های استقامتی در برابر گناه و مشکلات زندگی از بین می‌رود.

 انصاریان ادامه داد: برادران یوسف تصور کردند می‌توانند با دروغ، حضرت یعقوب را گمراه کنند و وقتی برادران پیراهن یوسف را از تن او درآوردند و به خون حیوانی آغشته کردند و گفتند که ما یوسف را کنار وسایلمان گذاشتیم و به صحرا رفتیم و برگشتیم دیدیم یوسف را گرگ خورده است؛ حضرت یعقوب باور نکرد و پاسخی داد این بود که من در برابر این حادثه سنگین استقامت و صبر می‌کنم تا پروردگار و دینم را از دست ندهم.

 وی افزود: خداوند قدرت بی‌نهایتی است که از او باید یاری خواست و صبر کرد و بعد از ۳۰ سال دوباره یعقوب به یوسف رسید.

 استاد حوزه علمیه بیان کرد: اگر انسان در برابر خدمت به خلق و هجوم گناهان و پیش آمدهای تلخ استقامت نکند زحمت و رضایت و مغفرت الهی و بهشت را از دست خواهد داد که این امر سفارش حضرت جواد علیه‌السلام است.
انتهای پیام/


منبع:مهر
http://qomefarda.ir/49167
اخبار مرتبط

نظرات شما