فایننشال تایمز:

غرب به دنبال تعامل دوباره با ایران درباره برنامه هسته‌ای است

نشریه فایننشال تایمز نوشت که مقامات اروپایی و آمریکایی به دنبال راهی برای آغاز تعاملات با ایران بر سر برنامه‌های هسته‌ای این کشور هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، نشریه انگلیسی فایننشال تایمز در گزارشی با طرح ادعای مقصر بودن ایران برای توقف مذاکرات هسته‌ای نوشت که در ماه‌های اخیر تماس‌های زیادی با مقامات ایرانی برای از سرگرفته شدن توافق هسته‌ای سال ۹۴ گرفته شده است.

این نشریه انگلیسی به ملاقات نمایندگان تروئیکای اروپایی و علی باقری کنی مذاکره کننده هسته‌ای ایران در اسلو اشاره کرد و یادآور شد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا متعهد شد که به توافق با ایران بازگردد و تحریم‌ها را کاهش دهد. اما به تازگی مقامات آمریکایی گفته‌اند که بازگشت به این توافق در دستور کار نیست و هرگونه توافق با ایران محدودتر خواهد بود.

این نشریه انگلیسی ادعا کرد: دیپلمات‌ها و تحلیلگران می‌گویند گزینه‌های بالقوه شامل نوعی توافق موقت یا اقدام تنش‌زدایی از سوی هر دو طرف است که بر اساس آن ایران سطح غنی‌سازی خود را در ازای برخی کاهش تحریم‌ها، کاهش می‌دهد.

فایننشال تایمز به نقل از یک دیپلمات غربی نوشت: «این درک وجود دارد که ما به یک برنامه دیپلماتیک فعال برای مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیاز داریم. چیزی که من را نگران می‌کند این است که ایران ممکن است راه خود را به سمت جنگ با اسرائیل ادامه دهد.» دیپلمات دیگری نیز گفته است: «بعید به نظر می‌رسد توافق هسته‌ای وجود داشته باشد، اما ممکن است نوعی توافق موقتی صورت گیرد.»

این نشریه انگلیسی در ادامه بدون اشاره به تداوم بی‌اعتنایی کاخ سفید به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برجام، افزود: یک مقام آمریکایی گفت که واشنگتن "همیشه معتقد بود دیپلماسی بهترین راه برای اطمینان از عدم دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای است، اما اکنون چیزی برای اعلام نداریم و هیچ گزینه‌ای را از روی میز حذف نکرده‌ایم."انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/42743
اخبار مرتبط

نظرات شما