رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم:

زمینه تکمیل و بهره‌برداری از مونوریل قم فراهم شده است

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم، گفت: طی مذاکرات انجام شده امکان خرید واگن‌ مونوریل فراهم شده و دولت نیز نسبت به تأمین مالی آن نظر مساعد دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید محمدحسین دهناد روز دوشنبه در جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم، اضافه کرد: پروژه مونوریل ۹ سال است متوقف است و تبعات اجتماعی زیادی در سطوح مختلف به دنبال داشته است.
وی با بیان اینکه ارزش کنونی این طرح افزودن بر چهارهزار میلیارد تومان است، گفت: ‌ نحوه عبور از مقابل حرم مطهر حضرت معصومه (س) مهم‌ترین عامل توقف این طرح در زمان اجرای آن بود هرچند این پروژه با سه چالش مهم، تقاضای سفر، تأمین واگن و تأمین منابع مالی دست‌وپنجه نرم می‌کند.
وی با ابراز امیدواری نسبت به حل چالش‌های اجرای مونوریل گفت: طی مذاکرات انجام شده امکان خرید و تأمین ۲۰ واگن انجام شده و دولت نیز نسبت به تأمین مالی آن نظر مساعد دارد و امکان توسعه طول خط مونوریل برای جذب مسافر نیز در مجموع فراهم است.
رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: طبق قوانین علمی در کنار این مسیر می‌توان جذابیت سفر را با صدور پروانه‌های مختلف برای کاربری متعدد ایجاد کرد که قدم اول در این مسیر می‌تواند احداث پاک سوار و اتصال آن به خطوط مترو و تاکسیرانی بر اساس حمل نقل انبوه بر، باشد.
دهناد با تأکید بر اینکه ادامه مونوریل می‌تواند زمینه‌های جذابیت و رونق مسافرپذیری آن را افزایش دهد، گفت: ادامه این طرح تا پردیسان و در نهایت تا فرودگاه قم از سناریوهایی است که قابلیت اجرا دارد و مونوریل را به یک شبکه انبوه بر و باصرفه تبدیل می‌کند.
وی همچنین با اشاره به نظر مشاور طرح مونوریل قم، بیان داشت: استنادات و رفرنس‌های مشاور غیرعلمی و قابل‌خدشه است و بسیاری از مستندات بیان شده در آن مبتنی به طرح تفصیلی گذشته قم‌ است که با وضعیت کنونی این شهر تفاوت اساسی دارد که نمی‌تواند منبع و مرجع تصمیم‌گیری برای شورای اسلامی شهر قم باشد.
دهناد با تأکید بر فراهم بودن زمینه‌های لازم جهت تعریف کاربری‌های تجاری و گردشگری در طول ۱۰ کیلومتر از خط مونوریل منتهی به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه، ابراز کرد: برای تأمین مالی این طرح نیز می‌توان در چند گام تعریف شده و عملیاتی منابع آن را با همکاری مشترک مدیریت شهری و مجموعه دولت، تأمین کرد.
موافق تلفیق مونوریل و خط ۲ مترو هستم
شهردار قم نیز در ادامه بیان داشت: هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص ادامه طرح مونوریل نیازمند بررسی و حل مسائل و مشکلات قراردادی و حقوقی آن است.
سید مرتضی سقائیان نژاد ادامه داد: بدون حل مشکلات حقوقی این طرح، شهرداری قم در آینده درگیر مسائل جانبی آن در نهادهای نظارتی خواهد شد.
وی با اشاره به عدم تعیین تکلیف نهایی مونوریل در شورای‌عالی فنی کشور، اظهار کرد: باتوجه‌به تعداد اندک واگن‌های مونوریل، ثبت سفارش و خرید آن همراه با چالش‌های جدی است.
شهردار قم با بیان اینکه با تلفیق مونوریل و خط ۲ مترو موافق هستیم، گفت: مونوریل در صورتی می‌تواند برای قم کارآمد باشد که طول خط آن افزایش یابد.
اجرای طرح مونوریل قم از سال ۱۳۸۹ در بستر رودخانه قم رود شهر قم آغاز شد که مرحله نخست این طرح از پارک‌سوار شمالی تا مصلای قدس است.
در طول مسیر ۶.۸ کیلومتری مرحله نخست طرح مونوریل قم، هشت ایستگاه از جمله ایستگاه پایانه، فرهنگیان، امام موسی صدر، پل رضوی، پل شهید رجایی، شهید مطهری، حرم مطهر و مصلا در نظر گرفته شده است.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48388
اخبار مرتبط

نظرات شما